Do konkursu nadesłano 60 prac, z których wybrano cztery zwycięskie projekty. Jury zdecydowało również wyróżnić dwie prace. Cztery zwycięskie projekty graficzne ułożone w kolaż. Na pierwszym widać postać Mikołaja Kopernika na środku, po jego lewej stronie widać dłonie, a po prawej część układu słonecznego. Na drugiej dominujące kolory to czarny, biały i pomarańczowy. Jest na n Humanistyka i sztuka

Kopernik w czterech ścianach

Cztery murale inspirowane Mikołajem Kopernikiem ozdobią korytarz wiodący na patio zabytkowej kamienicy przy ul. Mickiewicza 124. Najciekawsze projekty artystów z Wydziału Sztuk Pięknych UMK zostały wyłonione spośród wszystkich zgłoszeń do konkursu "Mikołaj Kopernik - Buntownik z wyboru".

Konkurs na murale nawiązujące do postaci i dzieła Mikołaja Kopernika ogłosiła spółka Inside Park we współpracy z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK. Konkurs swoim patronatem objął JM Rektor, który ufundował jedną z nagród. Inspiracją do działania był wyjątkowy jubileusz 550. urodzin słynnego toruńskiego astronoma.

Do konkursu przystąpiło 47 młodych artystów i artystek, którzy nadesłali łącznie 60 prac. Zadaniem osób biorących udział w konkursie było przygotowanie wizualizacji hasła "Mikołaj Kopernik - Buntownik z wyboru". Jury konkursowe, w skład którego weszli dziekan Wydziału Sztuk Pięknych, toruńscy artyści i osoby związane z instytucjami kultury oraz przedstawiciele spółki organizującej konkurs i sponsorzy, wyłoniło cztery laureatki i przyznało dwa wyróżnienia.

Duże wrażenie zrobiła na nas wielość interpretacji myśli przewodniej konkursu. To fascynujące, że Kopernik wciąż inspiruje na tak wiele sposobów – mówiła prof. Joanna Kucharzewska, dziekan WSzP.

Nagrody trafiły do Magdaleny Lipowiec, Natalii Masłowskiej, Julii Zaruskiej i Magdaleny Chudzik. Wyróżnienia zdobyły Jowita Patalas i Tetiana Samokish. Zgodnie z wymaganiami konkursu uczestnicy i uczestniczki studiują na UMK bądź uzyskali dyplom nie więcej niż dwa lata temu.

Wyłonienie zwycięskich projektów zakończyło pierwszy etap konkursu. W kolejnym laureatki będą miały za zadanie namalować murale. Powstaną one w sierpniu i wrześniu, aby już od października cieszyły przyszłych lokatorów kamienicy. Będą nimi studenci toruńskich uczelni wyższych, ponieważ w budynku spółka tworzy prywatny akademik. Dokonując rewitalizacji kamienicy, spółka zachowa zieleń porastającą podwórze. Jest już przygotowany projekt jej aranżacji. Po zakończeniu remontu obecne krzewy i bluszcz będą nadal porastać patio.

Podział nagród między cztery laureatki odbędzie się po zakończeniu malowania murali.

• Magdalena Lipowiec (nagroda) Kliknij, aby powiększyć zdjęcie
  • Natalia Masłowska (nagroda) Kliknij, aby powiększyć zdjęcie