Wśród tegorocznych laureatów Nagrody znalazła się dr Marta Baron-Milian (po prawej) Cztery osoby pozują do zdjęcia ze statuetkami w kształce kostki Życie kampusu

Literacki sukces

Książka dr Marty Baron-Milian "Neofuturzy i futuryści. Kryptohistorie polskiej awangardy" wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika otrzymała Nagrodę Literacką GDYNIA w kategorii "esej". Książka ukazała się w serii Monografie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Nagroda Literacka GDYNIA jest przyznawana od 2006 roku, a jej celem jest docenienie wyjątkowych osiągnięć współczesnych polskich autorów książek. Pośród laureatów nagrody są znani pisarze, np. Wiesław Myśliwski i Andrzej Stasiuk, ale także przedstawiciele młodego pokolenia lub bardzo niszowi twórcy. Oprócz autorów książek, równorzędne nagrody otrzymują także tłumacze.

Do 19. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA zgłoszono rekordową liczbę książek – ponad 700 pozycji. Spośród zgłoszeń kapituła wybrała cztery książki, po jednej z kategorii: esej, poezja, proza i przekład na język polski.

Nagrodę w kategorii esej otrzymała Marta Baron-Milian za książkę "Neofuturzy i futuryści. Kryptohistorie polskiej awangardy" wydaną przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. To rozprawa habilitacyjna autorki, która na co dzień pracuje w Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego. Tematem są początki polskiej awangardy literackiej i futuryzmu, reinterpretowane przez pryzmat trzech głównych bohaterów monografii: Jerzego Jankowskiego, Anatola Sterna i Aleksandra Wata.

Oprócz Marty Baron-Milian nagrodzeni zostali także Wojciech Kopeć (za książkę poetycką "jest taki konik"), Grzegorz Bogdał (proza, za zbiór opowiadań "Idzie tu wielki chłopak") i Iwona Zimnicka (za przetłumaczenie książki Jona Fossego "Drugie Imię"). Nagrody pieniężne w wysokości 50 tys. zł oraz pamiątkowe statuetki finansowane są przez Prezydenta Miasta Gdyni.

Marta Baron-Milian – literaturoznawczyni i kulturoznawczyni. Pracuje w Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego. Ukończyła Międzyuczelniany Program Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Akademii "Artes Liberales" oraz Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne UŚ. Członkini redakcji "Śląskich Studiów Polonistycznych", współpracowniczka Ośrodka Badań nad Awangardą Uniwersytetu Jagiellońskiego. Opublikowała monografie: "Wat plus Vat. Związki literatury i ekonomii w twórczości Aleksandra Wata" (2015) oraz "Grzebanie grzebania. Archeolog i grabarz w twórczości Jerzego Ficowskiego" (2014). Współredagowała książki zbiorowe: "Płeć awangardy" (2019) i "Teoria nad-interpretacją?" (2012). Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół polskiej poezji XX i XXI wieku, praktyk awangardowych i eksperymentalnych oraz związków literatury i ekonomii.

Laur z Opinogóry

Szkice do portretu Kopernika

Lektura, która zbliża

Artykuł zawiera galerię Artykuł zawiera film