Fragment grafiki Gabriela de Saint-Aubin "Bitwa pod Eknomos" z ok. 1753 Grafika przedstawiająca bitwę morską, w centralnym planie dwa duże statki żaglowe toczące bitwę na morzu Humanistyka i sztuka

Logika na falach eteru

Czy to, co możliwe, musi się zdarzyć? Filozofowie zastanawiają się nad tym od czasów Arystotelesa. W najnowszym odcinku "Pogawędnika filozoficznego" dr hab. Marcin Zdrenka, prof. UMK i dr hab. Tomasz Jarmużek, prof. UMK rozważają "Czy jutro będzie bitwa morska?".

Arystoteles był zwolennikiem poglądu, że każde dobrze sformułowane zdanie twierdzące powinno mieć wartość logiczną, czyli być prawdziwe lub fałszywe. Wobec tego zdanie "jutro będzie bitwa morska" też powinno mieć wartość logiczną i powinno być prawdziwe lub fałszywe już dzisiaj. Gdyby takim było, to zgodnie z klasycznym poglądem na kwestie prawdy, bitwa morska musiałaby się odbyć, jeśli zdanie byłoby prawdziwe. Gdyby było fałszywe, nie mogłaby się odbyć. Tymczasem jakiekolwiek złożone działania ludzi, które mają miejsce w przyszłości, zależą od wielu czynników, więc nie możemy przesądzać o nich już dzisiaj.

Grecki filozof Diodor Kronos z pytania Arystotelesa "Czy jutro będzie bitwa morska?" wywiódł niepokojące twierdzenie. Według niego w świecie empirii to, co jest możliwe, musi się kiedyś zdarzyć. To z kolei sugeruje, że wszystkie zdarzenia łączą się w ciągi przyczynowo-skutkowe i nie ma takich możliwości, które nie będą zrealizowane.

Gościem najnowszego odcinka jest dr hab. Tomasz Jarmużek, prof. UMK z Katedry Logiki Instytutu Filozofii UMK, autor książki "On the Sea Battle Tomorrow That May Not Happen. A Logical and Philosophical Analysis of the Master Argument".

Najnowszego odcinka "Pogawędnika filozoficznego" można posłuchać w serwisie Spotify lub na stronie pogawednik_filozoficzny.buzzprout.com.

Pogawędnik o brytyjskiej nauce

Czy można nauczyć się pokoju?

Świat Od Nowa: Pierwsza umiera prawda

Artykuł zawiera podcast

Kolejny odcinek "Świata Od Nowa"

Artykuł zawiera podcast