Majowy BUUM poetycki to nie tylko okazja do wysłuchania występujących, ale również szansa na zaprezentowanie własnej twórczości podczas slamu Na pierwszym planie widać głowy dwóch postaci, a w tle w oświetleniu na scenie mężczyzna stoi i czyta coś do mikrofonu z kartek, które trzyma Kultura

Maj pod znakiem poezji

20 maja rozpocznie się jubileuszowa, 25. edycja Majowego BUUMu Poetyckiego. W programie m.in. tradycyjny slam poetycki, dyskusje, spotkania z poetami i koncerty. Gwiazdami wydarzenia będą Piotr Matywiecki i Mariusz Lubomski.

BUUM Poetycki to jedna z największych imprez literackich w północnej Polsce. Nawiązuje do tradycji poetyckich spotkań, które odbywały się w Od Nowie w latach 70. i na początku 80. Festiwal prezentuje szeroko pojętą sztukę niezależną, a w szczególności literaturę.

Majowe spotkania z poezją otworzy slam, który odbędzie się 20 maja o godz. 18:00 na małej scenie Od Nowy. Organizatorzy zapraszają do występowania, czytania wierszy, głosowania, komentowania i oklaskiwania. Majowy slam jest ostatnim wydarzeniem w sezonie i wyłoni reprezentanta lub reprezentantkę do 8. Ogólnopolskich Mistrzostw Slamu Poetyckiego, które odbędą się w Poznaniu. Spotkanie z poezją poprowadzi Justyna Kłosińska, zapisy będą prowadzone na miejscu, pół godziny przed rozpoczęciem. Szczegółowe informacje oraz regulamin uczestnictwa można znaleźć w wydarzeniu na Facebooku.

21 maja o godz. 19:00 podczas pokazu specjalnego w ramach Majowego BUUMu wyświetlony zostanie film "Perfect Days" w kinie "Niebieski Kocyk". Jest to nowy film twórcy "Lisbon Story" i "Nieba nad Berlinem". W "Perfect Days" Wim Wenders opowiada historię japońskiego everymana, Hirayamy, dla którego każdy dzień wypełniony jest prozaicznymi czynnościami, choć główny bohater angażuje się z nie wielkim oddaniem. Bilety na film można kupić w kasie ACKiS "Od Nowa". Więcej informacji w wydarzeniu na Facebooku.

W środę o godz. 20:00 na małej scenie odbędzie się dyskusja na temat 25-lecia BUUMu Poetyckiego. W rozmowie wezmą udział Miłka Malzahn, Maurycy Męczekalski i Waldek Ślefarski. Po dyskusji przed publicznością zaprezentują się poeci: Grzegorz Giedrys, Marcin Jurzysta, Małgorzata Wątor i Rudka Zydel. Na koniec dnia będzie można posłuchać miksu jazzu i poezji w wykonaniu Krzysztofa Ścierańskiego i Waldemara Ślefarskiego. Bilety na koncert można kupić w kasie Klubu "Od Nowa".

Ostatniego dnia wydarzenia odbędzie się koncert Mariusza Lubomskiego

Ostatniego dnia o godz. 20:00 na nowej scenie w Od Nowie pojawią się Magdalena Walusiak i Maria Znamierowska, laureatka Konkursu Poetyckiego 2023 organizowanego przez Wydział Humanistyczny UMK. Uczestnicy i uczestniczki wydarzenia przy tej okazji poznają wyniki tegorocznej edycji. Tego wieczoru na scenie zagości także legenda poezji – Piotr Matywiecki. To pisarz sześciokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike, zdobywca wielu nagród (otrzymał m.in. Nagrodę Literacką Gdynia, Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius, Nagrodę m.st. Warszawy i Nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego).

Muzycznym podsumowaniem całego wydarzenia będzie koncert Mariusza Lubomskiego, wokalisty, kompozytora i producenta muzycznego. Lubomski tworzy wyjątkowy rodzaj piosenek o charakterystycznym akustycznym brzmieniu i lirycznych tekstach. Był zapraszany do udziału w największych polskich wydarzeniach muzycznych, m.in. występował u boku Nicka Cave'a w koncercie "Nick Cave i przyjaciele" we Wrocławiu, w koncercie poświęconym Agnieszce Osieckiej "Zielono Mi" w Opolu i w koncercie finałowym 23 PPA "Kombinat" – ostatnim występie zespołu Republika. Bilety można kupić na stronie goingapp.pl lub w kasie Klubu "Od Nowa". Więcej informacji w wydarzeniu na Facebooku.

Po koncertach 22 i 23 maja na małej scenie będzie można wziąć udział w Poetyckich Jam Sessions w konwencji "open mic". Tradycyjnie odbędzie się także akcja "Dyżur poetycki, czyli w cztery oczy z Poet(k)ą" i BUUMOWY kiermasz wydawnictw literackich. Przez cały czas trwania festiwalu (od 20 do 23 maja) w Galerii "Dworzec Zachodni" można będzie oglądać wystawę malarską Iwony Szpak-Pawłowskiej pt. "Majowe abecadło luminescencji".

Karnet w cenie 50 zł (60 zł od 20 maja) można kupić w kasie Klubu "Od Nowa" (czynna od poniedziałku do piątku od 10:00 do 16:00). Dostępne są również bilety na pojedyncze wydarzenia: film "Perfect Days" (12 zł ulgowy/14 zł), koncert Krzysztofa Ścierańskiego i Waldemara Ślefarskiego (30 zł/40 zł w dniu wydarzenia) oraz koncert Mariusza Lubomskiego (40 zł/50 zł w dniu koncertu). Na pozostałe wydarzenia wstęp wolny. Szczegółowe informacje zamieszczone są na stronie https://buumpoetycki.umk.pl/ oraz w wydarzeniu na Facebooku.

Nagrody za zasługi dla miasta

Bieg z Gombrowiczem

Zwycięskie pomysły na wolontariat