Nauki ścisłe

Medal im. Schaudera dla Susanny Terracini

Uniwersyteckie Centrum Badań Nieliniowych im. J. P. Schaudera oraz Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika nagrodzili Medalem im. J. P. Schaudera 2020 prof. Susannę Terracini z Uniwersytetu w Turynie.

Podczas uroczystości, która odbyła się 5 czerwca 2021 r. online, zostały przyznane również wyróżnienia w konkursie o nagrodę im. J. P. Schaudera dla młodych matematyków.

Nagrodę matematyczną w formie Medalu im. J. P. Schaudera ustanowiło Centrum Badań Nieliniowych im. J. P. Schaudera działające przy UMK. Medal jest przyznawany nie częściej niż co dwa lata za osiągnięcia naukowe i wkład w analizę nieliniową oraz jej zastosowania. Zwycięzca nagrody jest wybierany spośród kandydatów zgłaszanych przez członków Rady Naukowej Centrum lub inne osoby o ugruntowanym autorytecie naukowym. W tym roku medal został przyznany po raz czwarty. Dotychczasowi laureaci to: prof. Jean Mawhin (2012 r.), prof. Paul Rabinowitz (2014 r.) i prof. Edward Norman Dancer (2017).

Prof. Susanna Terracini z Uniwersytetu w Turynie została nagrodzona w uznaniu jej wybitnego wkładu w rozwój analizy nieliniowej i teorii równań różniczkowych oraz ich zastosowań.

Głównym laureatem w konkursie o nagrodę im. J. P. Schaudera dla młodych matematyków został dr Jacek Jendrej (CNRS i LAGA, Université Sorbonne Paris Nord) za osiągnięcia w badaniach dynamiki nieliniowych równań różniczkowych cząstkowych. W konkursie tym przyznano również pierwsze wyróżnienie - dr. Maciejowi Starostce (Politechnika Gdańska) i dwa drugie wyróżnienia - dr. Wojciechowi Górnemu (Uniwersytet Warszawski) i dr. Marcinowi Sroce (Uniwersytet Jagielloński).

Medal im. J. P. Schaudera

Podczas wręczenia nagród było można wysłuchać wykładów prof. Susanny Terracini i dr. Jacka Jendreja. Imprezą związaną z uroczystością będzie webinarium naukowe, które odbędzie się 18 czerwca 2021 r. Podczas tego wydarzenia laureaci, którzy otrzymali wyróżnienia w konkursie dla młodych matematyków, wygłoszą wykłady przedstawiające swoje osiągnięcia naukowe. Więcej informacji o webinarium można znaleźć tutaj.

Sponsorem głównym nagród w konkursie dla młodych matematyków jest Uniwersyteckie Centrum Doskonałości "Dynamika, analiza matematyczna i sztuczna inteligencja".

Prof. Susanna Terracini uzyskała tytuł magistra matematyki w 1986 roku na Uniwersytecie w Turynie, a następnie stopień naukowy doktora w SISSA (Scuola Internazionale Superiore di Studi Avanzati). Jej praca doktorska "Periodic Solutions to Singular Newtonian Systems" była prowadzona przez Ivara Ekelanda i Sergio Solimini. W latach 1988-1989 otrzymała stypendium naukowe C.N.R. na CEREMADE (Uniwersytet Paryski IX). W latach 1990-2001 była pracownikiem naukowym i profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Matematyki Politechniki w Mediolanie. W latach 2001-2012 zajmowała stanowisko profesora zwyczajnego na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Milano Bicocca. Od 2012 roku jest profesorem zwyczajnym na Wydziale Matematyki "Giuseppe Peano" Uniwersytetu w Turynie. Prof. Susanna Terracini została uhonorowana nagrodą C. Vinti w 2003 r. oraz B. Finzi w 2007 r. Była również prezesem stowarzyszenia European Women in Mathematics (EWM) w latach 2013-2015. Warto wspomnieć, że była również dyrektorem wykonawczym projektu Research Project of National Interest (PRIN2009) projektu "Teoria punktów krytycznych i metody perturbacyjne dla nieliniowych równań różniczkowych" oraz głównym wykonawcą grantu ERC Advanced Grant, Complex Patterns for Strongly Interacting Dynamical Systems. Opis jej wspólnej pracy z D. L. Ferrario "On the Existence of Collisionless Equivariant Minimizers for the Classical n-body Problem" opublikowanej w "Inventiones Mathematicae" został wybrany jako "polecana recenzja" w Mathematical Reviews.

Kobiety w świecie techniki

Promocja doktorska. Farmaceuta z misją