Życie kampusu

Międzynarodowo w kampusie UMK

Ponad 700 kandydatów i kandydatek z kilkudziesięciu krajów, w tym 128 osób w ramach programu Erasmus+, rozpocznie swoją przygodę z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z myślą o nich Dział Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej oraz Dział Rekrutacji i Spraw Studenckich przygotowały Tydzień Orientacyjny.

Tydzień Orientacyjny (tzw. Orientation Week) to cykliczne wydarzenie, które zapewnia świetny start zarówno studentom i studentkom krótkookresowym, jak i tym zaczynającym studia w pełnym cyklu na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dział Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej oraz Dział Rekrutacji i Spraw Studenckich przygotowały dla nich szereg interesujących wydarzeń. Tegoroczna edycja międzynarodowych spotkań rozpocznie się 27 września i potrwa do 4 października.

W programie Tygodnia Orientacyjnego przewidziane są m.in. inspirujące wykłady, kurs języka polskiego oraz warsztaty interkulturowe, przybliżające różnice i aspekty kultur, z którymi obcokrajowcy mogą mieć do czynienia podczas swojego pobytu - tłumaczą organizatorzy wydarzenia. - Podczas tygodniowych spotkań studenci i studentki zdobędą praktyczną wiedzę dotyczącą funkcjonowania uniwersytetu, zasad studiowania w Polsce, a także życia w Toruniu. Ponadto to doskonały moment na integrację różnych, często odmiennych kultur.

W semestrze zimowym w ramach programu Erasmus+ studiować na UMK będzie 128 osób z 10 krajów. Wśród nich są goście z Hiszpanii, Francji, Niemiec, Włoch, Portugalii, Grecji, Ukrainy, Turcji, a nawet Iranu. W pełnym wymiarze na studia zdecydowało się 572 osób z 46 krajów, w tym chociażby z Indii, Iranu, Chin, Azerbejdżanu, Egiptu, Brazylii czy Etiopii. Wśród nich znalazło się także 174 studentek i studentów z Ukrainy oraz 114 z Białorusi.

Tydzień Orientacyjny rozpocznie się we wtorek 27 września w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa". Goście zostaną przywitani przez Prorektor ds. Studenckich prof. Beatę Przyborowską i Prorektora ds. Kształcenia prof. Przemysława Nehringa, a także reprezentantów ze strony Urzędu Miasta Torunia i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Część oficjalna zakończy się wykładami dr. hab. Dominika Antonowicza, prof. UMK i dr. Michała Targowskiego oraz cyklem prezentacji informacyjnych.

Prorektor ds. kształcenia prof. Przemysław Nehring i prorektor ds. studenckich prof. Beata Przyborowska

W kolejnych dniach na studentów i studentki czeka wiele zajęć, począwszy od krótkiego kursu języka polskiego, warsztatów interkulturowych, psychologicznych, a skończywszy na ćwiczeniach integracyjnych. Wszystkie spotkania odbędą się w małych grupach, co pozwoli na lepsze poznanie się uczestników i uczestniczek. O dobrą orientację w toruńskim kampusie zadba Erasmus Student Network Toruń, który oprowadzi po nim zagranicznych gości. Na sam koniec studenci i studentki, dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Torunia, będą mogli poznać toruński zespół staromiejski z profesjonalnymi przewodnikami.

Tydzień Orientacyjny zakończy się 4 października spotkaniami z wydziałowymi koordynatorami ds. mobilności programu Erasmus+.

Równolegle - od 27 września do 2 października - potrwa kurs adaptacyjny skierowany do studentów zagranicznych przyjętych na pierwszy rok studiów, na pełen cykl, prowadzonych w języku polskim. W kursie weźmie udział 60 osób, głównie ze Wschodu, z krajów takich jak Ukraina i Białoruś, ale w tym gronie nie zabraknie również uczestników z Brazylii i Rumunii. W czasie zajęć studenci dowiedzą się o ważnych dla nich formalnościach związanych z legalizacją pobytu, poznają bliżej uczelnię, zwiedzą kampus, poznają zasady funkcjonowania w mieście. W programie znalazło się także spotkanie integracyjne.

Wydarzeniu towarzyszy konkursie foto-wideo "Toruń oczyma studenta", a jego zwycięzca otrzyma atrakcyjny pakiet uniwersyteckich upominków.

Kurs organizowany jest we współpracy z Agencją Accepted specjalizującą się w pomocy w podejmowaniu studiów kandydatom zagranicznym.

Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu studiuje 18 333 studentów, w tym 865 obcokrajowców.

Grupa zagranicznych studentów UMK przyjętych na I semestr roku akademickiego 2022/2023 na pełen cykl kształcenia liczy 560 osób. 395 zagranicznych studentów rozpocznie naukę w kampusie toruńskim, a 165 osób w kampusie bydgoskim.

Największą grupę stanowią studenci z Ukrainy: 174 osoby. Przybyło również 114 studentów z Białorusi, 70 z Chin, 35 z Indii, 33 z Irlandii, 29 z Iranu, 14 z Nigerii, 12 z Indonezji, 11 z Turcji. W poczet studentów UMK przyjęto również osoby z Zimbabwe, Wielkiej Brytanii, USA, Turkmenistanu, Tunezji, Tanzanii, Syrii, Afganistanu, Iraku, Maroka, Niemiec, Luksemburga, Jordanii, Kolumbii, Brazylii, Portugalii, Hiszpanii, Etiopii, Egiptu, Bangladeszu, Azerbejdżanu, Mołdawii, Kirgistanu, Litwy, Algierii, Saint Lucii, Senegalu, Singapuru, Pakistanu, Bangladeszu, Rosji, Mongolii, Rumunii, Gruzji, Norwegii i Sri Lanki.

•  Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Studiuj po europejsku!

Wirtualnie o zrównoważonym rozwoju

Zajęcia skrojone dla Ciebie!

Nocna pełnia nauki

Artykuł zawiera galerię Artykuł zawiera film