Prof. dr hab. Marta Pokrywczyńska jest członkiem Komitetu Zarządzania Merytorycznego realizującego projekt Prof. dr hab. Marta Pokrywczyńska Nauki przyrodnicze

Miliony na badania

Zespół Medycyny Regeneracyjnej, wchodzący w skład Centrum Doskonałości "W kierunku medycyny spersonalizowanej", otrzymał dofinansowanie w wysokości niemal dziesięciu milionów złotych na realizację niekomercyjnych badań klinicznych w obszarze chorób cywilizacyjnych.

Agencja Badań Medycznych przyznała grant Zespołowi Medycyny Regeneracyjnej (REGEN) na realizację badania pn. "Ocena skuteczności i bezpieczeństwa somatycznej terapii komórkowej w leczeniu nietrzymania moczu u pacjentów poddanych prostatektomii radykalnej". Projekt realizowany będzie w Zakładzie Medycyny Regeneracyjnej, Banku Komórek i Tkanek oraz Klinice Urologii Ogólnej i Onkologicznej, Katedry Urologii i Andrologii Collegium Medicum UMK.

Celem projektu jest ocena bezpieczeństwa i skuteczności leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu przy pomocy badanego produktu leczniczego terapii zaawansowanej (ang. Advanced Therapy Investigational Medicinal Products, ATIMP) - mezenchymalnych komórek macierzystych (ang. Mesenchymal Stem Cells, MSCs). To bardzo spersonalizowana terapia, ponieważ komórki MSCs muszą być izolowane z tkanki tłuszczowej pacjenta poddawanego leczeniu.

Projekt realizowany będzie przez Komitet Zarządzania Merytorycznego w składzie: prof. dr hab. Tomasz Drewa (specjalista urolog), prof. dr hab. Marta Pokrywczyńska (specjalista inżynierii tkankowej i medycyny regeneracyjnej), dr hab. Jan Adamowicz (specjalista urolog), dr Arkadiusz Jundziłł (specjalista chirurgii ogólnej oraz chirurgii plastycznej).

Projekt badaczek i badaczy z UMK jest jednym z dziesięciu wniosków rekomendowanych do finansowania. Pełna lista rankingowa jest dostępna na stronie Agencji Badań Medycznych.

Wszczep szyty na miarę

Medycyna przyszłości na EXPO