Grafika przedstawia rząd książek, obok książek są żółte monety, a nad nimi biret absolwencki Życie kampusu

Miliony na badania

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki kolejnych edycji konkursów Sonata i Opus. Toruńscy badacze i badaczki otrzymali aż 15 grantów na rozwój swoich projektów.

Opus jest konkursem skierowanym do szerokiego grona odbiorców, bez względu na posiadany stopień naukowy, doświadczenie i zaawansowanie kariery naukowej. Konkurujący podlegają kryteriom oceny, wśród których znajdują się m.in. poziom naukowy zaplanowanych badań, nowatorski charakter problemu naukowego, którego rozwiązanie jest proponowane, wpływ realizacji projektu badawczego na rozwój dyscypliny naukowej i osiągnięcia naukowe kierownika projektu. W konkursie Opus 22 do NCN wpłynęło 1866 wniosków. Finansowanie otrzymało 350 wniosków, a suma wsparcia wyniosła blisko 500 mln zł. Wskaźnik sukcesu wyniósł 18,76%.

Laureaci i laureatki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w konkursie Opus:

Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych jest partnerem w projekcie "Rola domieszki genetycznej w ekologicznym różnicowaniu się Anthriscus sylvestris sensu lato, domniemanego gatunku pierścieniowego" Uniwersytetu Warszawskiego. Osobą odpowiedzialną za współpracę jest dr Marcin Piwczyński.

Konkurs Sonata skierowany jest do badaczek i badaczy ze stopniem doktora, uzyskanym od 2 do 7 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem i ma na celu wsparcie osób rozpoczynających karierę̨ naukową w prowadzeniu innowacyjnych badań. W 17. edycji konkursu złożono 1139 wniosków na łączną kwotę ponad 1 mld złotych. Ostatecznie do finansowania zakwalifikowano 239 projektów, których budżet wynosi w sumie ponad 240 mln złotych, a wskaźnik sukcesu wyniósł 20,98%.

W konkursie Sonata 17 granty otrzymali:

Wydział Filozofii i Nauk Społecznych UMK jest partnerem w projekcie "Krajobraz dźwiękowy i znaczenie miejsca w kontekście planistycznym" Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Osobą odpowiedzialną za współpracę jest prof. dr hab. Maria Lewicka.

Pełna lista rankingowa

Startupy z wizją

IDUB wyłoni nowe pola badawcze

Zadbają o rozwój czasopism