Dwoje uśmiechniętych studentów w laboratorium Nauki przyrodnicze

Ministerstwo zachęca do studiów medycznych

Od roku akademickiego 2022/2023 Ministerstwo Zdrowia uruchamia "System zachęt do podejmowania i kontynuowania studiów na wybranych kierunkach medycznych". Program powstał w odpowiedzi na problem niedoborów kadr medycznych.

Celem programu jest wdrożenie systemu zachęt do podejmowania studiów na kierunkach medycznych, takich jak pielęgniarstwo, położnictwo i ratownictwo medyczne. Działania w tym zakresie mają pozwolić na sukcesywne odwracanie niekorzystnych trendów spadku zainteresowania studiami tego typu. Program przewiduje również dodatkowe działania mające zachęcić absolwentów tych kierunków studiów do podjęcia i kontynuowania pracy w zawodzie.

"System zachęt do podejmowania i kontynuowania studiów na wybranych kierunkach medycznych" będzie realizowany od początku roku akademickiego 2022/2023 do połowy 2026 roku. Ministerstwo Zdrowia przewiduje trzy formy wsparcia, zależnie od studiowanego kierunku:

1. dla studentek i studentów kierunku lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, analityki medycznej, fizjoterapii i farmacji - stypendia dla osób podejmujących studia;
  2. dla studentek i studentów pielęgniarstwa, położnictwa i ratownictwa medycznego - stypendia dla osób podejmujących studia i bezzwrotne dofinansowanie kształcenia;
  3. dla absolwentek i absolwentów pielęgniarstwa, położnictwa i ratownictwa medycznego - mentoring.

Więcej informacji na temat programu i zasad przyznawania wsparcia można znaleźć w broszurze na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Za wsparcie idei ratującej życie

Zęby na życzenie

Algorytm na zdrowie

Artykuł zawiera galerię Artykuł zawiera film