Misja: zabawa i integracja
Do cyklu Mystery Friend dołącza kolejna inicjatywa, dzięki której społeczność lokalna i uniwersytecka będą miały okazję do bliższej integracji. Spotkania Cups of Talks w konwencji wielokulturowych kafejek językowych od teraz otwarte są także dla mieszkańców i mieszkanek Torunia, a najbliższa odsłona już 24 kwietnia.
Oba projekty adresowane są do osób zainteresowanych wymianą międzykulturową, rozwojem umiejętności językowych oraz kompetencji społecznych.
Rozmowy o wiośnie i nie tylko
Cups of Talks to seria spotkań, w czasie których poruszane są tematy związane z różnorodnością kulturową.
Projekt powstał jako odpowiedź na potrzeby studentów i studentek, którzy po okresie pandemii poszukiwali okazji do aktywnego uczestnictwa w życiu akademickim i społecznym. Jego pierwotnym celem była integracja studentów polskich oraz zagranicznych poprzez międzykulturowe konwersacje w różnych językach – przede wszystkim w języku angielskim – wyjaśnia pomysłodawczyni cyklu Małgorzata Błaszczak, dyrektorka Kopernikańskiego Ośrodka Integracji.
W minionych edycjach rozmowy dotyczyły m.in. świątecznych i noworocznych zwyczajów na świecie oraz sposobów radzenia sobie ze stresem egzaminacyjnym.
W tegorocznej edycji Cups of Talks stawiamy na międzykulturową i międzypokoleniową integrację. Spotkania są otwarte nie tylko dla osób studiujących i pracujących na UMK, ale także dla mieszkańców Torunia. To doskonała okazja do nawiązania nowych znajomości, poznania innych kultur i rozwijania kompetencji językowych w przyjaznej, nieformalnej atmosferze – zachęca Idalia Tuleja z Kopernikańskiego Ośrodka Integracji, koordynatorka Cups of Talks.
Najbliższe spotkanie zaplanowane jest w KOI (ul. Olszewskiego 16) na 24 kwietnia. Będzie poświęcone wiosennym rytuałom, świętom i sposobom wykorzystania tego czasu na odnowę ciała i umysłu. Start o godz. 16:30. Nie obowiązują zapisy. Cups of Talks: rozmowy o wiośnie
Przyjaźń i tajemnicze wyzwanie
Przypomnijmy, że lokalna społeczność od kilku miesięcy ma także szansę uczestniczyć w innej formie integracji – cyklu Mystery Friend (YUFE Friend Programme). Każde wydarzenie to nowe, tajemnicze wyzwanie i okazja do rozwoju. – Uczestnictwo w Mystery Friend to nie tylko rozrywka, ale również szansa na międzykulturową i międzypokoleniową wymianę doświadczeń, opartą na szacunku dla różnorodności. Głównym celem projektu jest budowanie społeczności studentów i mieszkańców, w której każdy może rozwijać swoje talenty, zdobywać nowe umiejętności i wspólnie działać na rzecz zmniejszania barier społecznych – mówi Karolina Kowalska z Fundacji Amicus, koordynatorka programu Mystery Friend.
Za nami m.in. wspólne budowanie budek dla ptaków, lepienie pierogów, malowanie portretów i quiz show. Podczas kolejnego spotkania 10 kwietnia uczestnicy i uczestniczki będą własnoręcznie wyrabiać świece w Kopernikańskim Ośrodku Integracji (ul. Olszewskiego 16). Początek spotkania o godz. 17. Obowiązują zapisy.
Kalendarz kolejnych wydarzeń z cyklu Mystery Friend
Trzecia misja Uniwersytetu
Oba projekty są realizowane w ramach YUFE 2030.
Zaangażowanie społeczne to jeden z priorytetowych obszarów działania dla UMK i YUFE. Uniwersytety, realizując swoją trzecią (po badaniach i nauczaniu) misję, otwierają się na społeczność lokalną, dążą do upowszechniania wiedzy oraz budowania zaufania do nauki poprzez dialog, edukację i współpracę. Stąd inicjatywy YUFE Friend i YUFE International Cafés, które na UMK mają formę Mystery Friend i Cups of Talks. Podobne działania realizują nasi partnerzy na pozostałych uczelniach YUFE – mówi Magdalena Stremplewska z Działu Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej UMK, koordynatorka działań z zakresu zaangażowania społecznego YUFE.
Więcej o obu programach można dowiedzieć się, słuchając odcinka podcastu Studenckiego Koła Naukowego Architektów Informacji "My i YUFE".