Krzysztof Lingo i Wojciech Sójka Krzysztof Lingo i Wojciech Sójka w pociągu Nauki ścisłe

Młody konstruktor z palmą pierwszeństwa

Krzysztof Lingo, student Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, otrzymał dwie nagrody w Konkursie Konstrukcji Studenckich KOKOS. Jury doceniło go w kategorii Railway oraz w kategorii specjalnej "Heros Konstrukcji".

KOKOS, czyli Konkurs Konstrukcji Studenckich, to ogólnopolski projekt realizowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Jego celem jest wyłonienie i nagrodzenie najbardziej utalentowanych młodych konstruktorów, skonfrontowanie ich prac ze światem biznesu oraz pomoc w komercjalizacji projektów oraz pozyskaniu inwestorów.

Tegoroczna edycja konkursu podzielona była na sześć kategorii zwykłych oraz trzy kategorie specjalne. Student UMK Krzysztof Lingo zdobył pierwsze miejsce w kategorii Railway za nowoczesny wózek wagonu towarowego. Projekt, stanowiący zamiennik dla wózka Y25, został doceniony za szereg innowacji.

Ponadto Krzysztof Lingo odebrał statuetkę w kategorii specjalnej "Heros Konstrukcji" dla najlepszego konstruktora indywidualnego. Odbierając nagrodę, student podkreślił, że projekty, które złożyły się na jej otrzymanie, to efekt współpracy z Wojciechem Sójką, inżynierem elektronikiem i programistą, absolwentem Politechniki Gdańskiej. Duet konstruktorów przedstawił w konkursie dwa wspólnie wypracowane wynalazki:

Krzysztof Lingo - student studiów magisterskich na kierunku analiza danych (UMK), absolwent studiów inżynierskich z zakresu mechaniki i budowy maszyn na Politechnice Poznańskiej. Od początku studiów aktywnie działa jako członek różnych kół naukowych. Przez rok pełnił rolę lidera zespołu PUTrain (zajmującego się budową lokomotywy w skali 1 do 5,5), opracowana przez ten czas konstrukcja pozwoliła mu zdobyć szereg nagród w międzynarodowym konkursie Railway Challenge. Ma na koncie również liczne osiągnięcia w konkursach krajowych:

- w 2020 r. zdobył wyróżnienie w konkursie Centralnego Portu Komunikacyjnego w kategorii Innowacje Społeczne,

- w 2021 r. wraz z Wojciechem Sójką zajął drugie miejsce w kategorii LifeScience w konkursie KOKOS,

- w 2022 r. zajął pierwsze miejsce w kategorii Railway oraz tytuł Herosa Konstrukcji w konkursie KOKOS.

Na co dzień razem z Wojciechem Sójką tworzy innowacyjne rozwiązana techniczne przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami.

Nowy przewodniczący Samorządu Studenckiego

Literacka podróż po Norwegii