Tradycja koncertów towarzyszących Świętu Uniwersytetu sięga 1984 r. Dyrygent, chór i orkiestra w czasie koncertu Kultura

Muzyka i kosmos

Pełen kosmicznych nawiązań będzie tegoroczny koncert z okazji Święta Uniwersytetu. 18 lutego, w przededniu 550. urodzin Mikołaja Kopernika, w Auli UMK wystąpi Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą litewskiego dyrygenta Dainiusa Pavilionisa.

W programie koncertu znajdą się następujące kompozycje: R. Strauss – Tako rzecze Zarathustra op. 30, cz. I Wschód słońca; L. van Beethoven arr. J. Kowalewski – Sonata księżycowa; A. Wesołowski – Utwór z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika; G. Holst – Planety op. 32.

Koncert rozpocznie się 18 lutego o godz. 18:00 w Auli UMK przy ul. Gagarina 11 w Toruniu.

Pracownicy, emeryci i renciści UMK, którzy chcą uczestniczyć w wydarzeniu, mają możliwość odbioru bezpłatnych zaproszeń w Dziale Socjalnym UMK (IV p. rektoratu, pok. 416). Każda osoba może otrzymać dwa zaproszenia.

Tradycja koncertów na Święto Uniwersytetu została zapoczątkowana przez Bożenę Jankowską, założycielkę Chóru Akademickiego UMK. Podczas pierwszego koncertu 19 lutego 1984 r. w Foyer Auli UMK wykonana została, wspólnie z Toruńską Orkiestrą Kameralną pod kierunkiem dyrygenta Zbigniewa Staniszewskiego, Msza F-dur W. A. Mozarta. Kolejne koncerty, uświetniające tę uroczystość, odbywały się w Sali Wielkiej Dworu Artusa lub w kościele Akademickim pw. św. Ducha w Toruniu.

Toruńska Orkiestra Symfoniczna założona w 1979 r. jako Państwowa Orkiestra Kameralna kreuje przestrzeń między muzyką a emocjami słuchaczy już od 43 lat. Nieustannie i dynamicznie rozwija swoją działalność, odnosząc sukcesy, które stanowią inspirację dla nowych, ambitnych zadań. Zagrała około trzech tysięcy koncertów w kraju i za granicą. Od grudnia 2015 r. nową siedzibą orkiestry jest Centrum Kongresowo-Koncertowe "Jordanki". Obecnie dyrektorem Orkiestry jest Przemysław Kempiński.

Zasady udostępniania treści

Wkraczamy w Rok Kopernikański

Wirtuoz na urodzinach Kopernika

Kopernik patronem roku 2023