Stacja polarna UMK na Spitsbergenie Stacja polarna na Spitsbergenie na tle ośnieżonych gór Nauki społeczne

Na podbój Spitsbergenu

Do 10 września potrwa 51. Wyprawa Polarna UMK do Stacji Polarnej UMK na Spitsbergenie. Wezmą w niej udział dr hab. Ireneusz Sobota, prof. UMK (kierownik wyprawy), dr Katarzyna Greń oraz studenci geografii Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej: Justyna Łukaszewska i Kamil Czarnecki. Naszym badaczom towarzyszą naukowcy z Tajwanu i Łotwy.

Wyprawa rozpoczęła się 27 lipca. Oprócz naukowców z UMK uczestniczą w niej również badacze z Tajwanu: Zhuo-Kang Guan, Hao Kuo Chen i Sławomir Giletycz oraz z Łotwy: Kristaps Lamsters, Jānis Karušs, Jurijs Ješkins i Pēteris Džeriņš.

Podczas tej ekspedycji naukowcy poprowadzą badania w ramach projektu Narodowego Centrum Nauki pt. "Zmiany lodowców północno-zachodniego Spitsbergenu jako wskaźnik współczesnych przeobrażeń zachodzących w kriosferze". Wyprawa jest również okazją do kontynuowania wieloletniego monitoringu zmian masy lodowców, hydrologii, zmian wieloletniej zmarzliny oraz pomiarów meteorologicznych.

Od lewej: Sławomir Giletycz, Chien Hwa, Cheng An, Ni Chun-fa, Hsu Shu-kun
fot. National Central University

Naukowcy z Tajwanu na wyprawę zabrali stworzone przez siebie specjalne boje. Osiem urządzeń o średnicy 60 cm wyposażonych w instrumenty do zbierania danych hydrologicznych, parametrów meteorologiczno-oceanicznych i łączności satelitarnej będzie badało wody w pobliżu stacji badawczej na Svalbardzie. Badacze zostaną na Morzu Arktycznym przez trzy lub cztery miesiące, aby monitorować przepływ ciepłego prądu północnoatlantyckiego. Zebrane dane zapewnią lepszy wgląd w skutki szybkiego topnienia lodu powodowanego globalnym ociepleniem.

Naukowcy zaobserwowali przyspieszenie topnienia lodu polarnego w ciągu ostatnich kilku lat, a fale oceaniczne wydają się odgrywać kluczową rolę w procesie topnienia, ponieważ ogromne fale rozbijają lądolody na mniejsze kawałki i zmniejszają głębokość mieszania warstw górnych oceanu, ale istniejące dane terenowe są niewystarczające, aby potwierdzić ten proces - mówi prof. Chien Hwa z Instytutu Nauk Hydrologicznych i Oceanicznych National Central University.

Międzynarodowy projekt badawczy realizowany wspólnie przez UMK i NCU jest możliwy dzięki umowie o współpracy podpisanej w 2019 roku.

Delegacja z Tajwanu, 18-20 listopada 2019 r. Głównym celem tego spotkania było omówienie współpracy w zakresie badań polarnych w oparciu o Stację Polarną UMK na Spitsbergenie.
fot. Anna Bielawiec-Osińska

Badania, które są prowadzone we współpracy z naukowcami z National Center University w Tajpej na Tajwanie, obejmą między innymi wysokorozdzielcze obserwacje mikrosejsmiczne wywołane migracją lodowców w regionach polarnych, geologię powierzchni i ewolucję topograficzną peryglacjalnych obszarów lądowych. Badacze zrobią także wstępne testy instrumentalne do obserwacji charakterystyk deformacji powierzchni oraz skał powierzchniowych i badania oceanograficzne z użyciem morskich boi pomiarowych. Wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Łotewskiego będą natomiast prowadzone wspólne badania głównie z zakresu struktury termicznej i drenażu wewnątrzlodowcowego.

O naukowcach zainteresowanych zeszłorocznym śniegiem

Artykuł zawiera galerię Artykuł zawiera film

OZE na ratunek niszczonej planecie

Artykuł zawiera galerię Artykuł zawiera film Artykuł zawiera podcast

Kto nie wierzy w zmianę klimatu i dlaczego?

Wspólnie dla energii przyszłości

Artykuł zawiera galerię Artykuł zawiera film

Czym są dla nas polarne lodowce?