Nagrody dla najlepszych na UMK
Inauguracja nowego roku akademickiego była okazją do uhonorowania największych sukcesów naukowych, sportowych i artystycznych osiągniętych przez osoby studiujące na UMK oraz uczące się w ULO.
Tradycyjnie podczas uroczystej inauguracji wręczone zostały tytuły "Najlepszego Absolwenta", "Najlepszego Studenta" i "Najlepszego Studenta-Sportowca" UMK oraz "Najlepszego Ucznia Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego". O tym, do kogo trafią, zdecydował Senat Uczelni.
Najlepszym absolwentem UMK w minionym roku akademickim został mgr inż. Mateusz Kowalski, który ukończył studia II stopnia na kierunku gospodarka przestrzenna i geozarządzanie, uzyskując średnią ocen 4,93. W roku akademickim 2023/2024 laureat opublikował dwa artykuły naukowe w wysoko punktowanych czasopismach, a jego całkowite wskaźniki badacza wynoszą aktualnie: IF: 15,989; MNiSW: 580; h-index: 3. Mgr inż. Mateusz Kowalski był również uczestnikiem krajowych i międzynarodowych konferencji oraz dwukrotnym laureatem stypendium JM Rektora. Otrzymywał stypendium naukowe w ramach Miejskiego Programu Stypendialnego dla studentów toruńskich uczelni, a także Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za znaczące osiągnięcia. Aktywnie uczestniczył w życiu studenckim, m.in. jako starosta roku, prezes Studenckiego Koła Naukowego "Kreatorzy Przestrzeni", a także organizator i prowadzący imprezy w ramach Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Był wykonawcą w dwóch grantach oraz pomysłodawcą projektu "Kampus UMK bez barier" (zwiększenie dostępności przestrzeni miasteczka akademickiego UMK dla osób z niepełnosprawnościami). W roku 2024 został zakwalifikowany na studia doktoranckie w Interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych Academia Rerum Socialium UMK.
Tytuł "Najlepszego Studenta UMK" w roku akademickim 2023/2024 Senat Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przyznał Qiwen Liang, studentce filologii polskiej jako obcej (II rok, s1). Laureatka nie tylko osiąga wybitne wyniki w nauce (średnia ocen 4,93), ale też jest wyjątkowo aktywna badawczo, artystycznie i organizacyjnie, także na arenie międzynarodowej. Jest członkinią koła naukowego inWENcja i uczestniczy w jego licznych inicjatywach. W latach 2022-2024 pracowała przy projekcie naukowym dotyczącym Dynamicznych Stosunków Polska-UE na Beijing International Studies University (gromadzenie informacji prasowych, tłumaczenia na język chiński, analizy dotyczące zmian politycznych w Polsce i Unii Europejskiej). Dwukrotnie brała udział w Międzynarodowym Kongresie Azjatyckim jako przedstawicielka chińskich studentów na UMK. Oprócz osiągnięć akademickich, laureatka poszukuje różnych możliwości, aby zdobyć doświadczenie i zaplanować swoją przyszłą karierę. Odbyła staż w największym międzynarodowym biurze podróży w Chinach (China Tourism Group Travel Services) jako pierwsza osoba specjalizująca się w języku polskim. Tłumaczyła polskie produkty turystyczne na język chiński, promując podróże do Polski wśród chińskich klientów. Ma za sobą również staż w Telewizji Pekińskiej BTV, najbardziej prestiżowej stacji telewizyjnej w Pekinie. Pisała artykuły i edytowała filmiki na temat bieżących międzynarodowych wydarzeń, takich jak Igrzyska Olimpijskie. Jako studentka ucząca się na zróżnicowanym kulturowo uniwersytecie, przedstawiała wydarzenia z perspektywy międzynarodowej i międzykulturowej. W wolnym czasie brała udział w różnych wydarzeniach organizowanych przez UMK oraz angażowała się w działalność kulturalną w Toruniu. W lutym 2024 roku wzięła udział w spotkaniu z okazji Chińskiego Nowego Roku na UMK, gdzie przedstawiła chińskie tradycje noworoczne w trzech językach: polskim, angielskim i chińskim. W czerwcu 2024 roku pracowała w Muzeum Etnograficznym w Toruniu podczas festiwalu Wymiana Kultur. Wraz z kolegami zaplanowała różne atrakcje, które przybliżały gościom chińską kulturę.
Najlepszy Student Sportowiec w roku akademickim 2023/2024 to brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Paryżu Mirosław Ziętarski. Laureat jest studentem bezpieczeństwa narodowego na Wydziale Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, uczestnikiem Programu Kariera Dwutorowa oraz zawodnikiem AZS UMK Toruń. W swojej wioślarskiej karierze może pochwalić się takimi osiągnięciami jak mistrzostwo i wicemistrzostwo Europy oraz kolekcją medali Mistrzostw Świata (2017, 2019, 2022, 2023). Zawodnik AZS UMK Toruń w 2016 roku zadebiutował na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro, gdzie płynąc w czwórce podwójnej zajął 4. miejsce. Występ na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio (w kategorii dwójek podwójnych) zakończył na 6. pozycji. Wywalczył brązowy medal w wioślarskiej rywalizacji czwórek podwójnych mężczyzn podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.
Najlepszą Uczennicą Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego została Martyna Kąkolewska – uczennica klasy IV o profilu humanistycznym. Laureatka w minionym roku szkolnym uzyskała średnią ocen 6,00 oraz tytuł finalisty 54. Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Martyna interesuje się literaturą i poezją. Sama także pisze różnego rodzaju teksty: artykuły, utwory poetyckie i opowiadania. Fascynuje ją poznawanie różnych kultur i języków.
Senat UMK zdecydował również o przyznaniu wyróżnienia za rozsławianie Uniwersytetu na arenie międzynarodowej. Otrzymał je zespół studentek III roku analityki medycznej: Wiktoria Kalbarczyk, Aleksandra Kopa, Karolina Korczak, Martyna Łysikowska oraz Malwina Kotula, które podczas stażu w Turcji, realizowanego w ramach programu Erasmus+, podejmowały liczne działania na rzecz promocji uczelni.
Podczas uroczystości nastąpiło także wręczenie pucharu zwycięzcom Olimpiady Międzywydziałowej – Copernicady. Trofeum po raz ósmy z rzędu trafiło do reprezentacji Wydziału Prawa i Administracji.