Nauki przyrodnicze

Najlepsi w wiosennej edycji LEK-u

Absolwenci i studenci kierunku lekarskiego Collegium Medicum UMK zajęli pierwsze miejsce w tegorocznej wiosennej edycji Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK) w ogólnym zestawieniu oraz w kategorii lekarzy zdających po raz pierwszy.

Do egzaminu przystąpiło ogółem 305 absolwentów i studentów Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UMK, a wynik pozytywny uzyskały 303 osoby. Ich średni wynik wyniósł 166,76 pkt., a maksymalny aż 187 pkt. Wśród osób z CM UMK, które przystąpiły do egzaminu po raz pierwszy, średni wynik sięgnął 168,38 pkt., a najlepszy – 186 pkt.

Lekarski Egzamin Końcowy (LEK) jest egzaminem państwowym koniecznym do uzyskania pełnego prawa wykonywania zawodu lekarza w Polsce. Do egzaminu przystąpiły w całym kraju 8483 osoby, uzyskując średnio 161,9 pkt. Maksymalny wynik wyniósł 19, a minimalny 0 punktów. LEK odbywa się wiosną i jesienią. W tym roku w sesji wiosennej egzamin odbył się 18 lutego. Zdający na rozwiązanie 200 zadań zamkniętych mieli 4 godziny. Dla uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu konieczne jest zdobycie co najmniej 56 proc. maksymalnej liczby punktów z testu. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Centrum Egzaminów Medycznych: https://www.cem.edu.pl/lep_s.php

Miliony dla szpitala

W gronie profesorów