Inauguracja Uniwersytetu Dziecięcego i Uniwersytetu Młodych odbyła się w sobotę 7 października w Auli UMK Życie kampusu

Najmłodsi z indeksami

Nowy rok akademicki zainaugurowało blisko 350 studentów i studentek Uniwersytetu Dziecięcego i 40 Uniwersytetu Młodych. Zajęcia odbywać się będą w murach Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, a poprowadzą je nasi naukowcy i naukowczynie.

Inauguracja odbyła się w sobotę 7 października w Auli UMK. Podczas uroczystości dzieciom i młodzieży wręczono indeksy – co oznacza, że przez najbliższy rok czeka ich pasjonująca naukowa przygoda. Zajęcia rozpoczną się 14 października.

Uniwersytet Dziecięcy i Uniwersytet Młodych to flagowe projekty edukacyjne Fundacji Amicus Universitatis Nicolai Copernici. Pomysł ich utworzenia wynikał z chęci zainteresowania najmłodszych naukami ścisłymi, które bardzo często uważane są przez uczniów za przedmioty trudne i mało interesujące. Chcąc zaprzeczyć temu stwierdzeniu, autorzy projektów postanowili pokazać dzieciom, jak fascynująca może być nauka i że wszystko, co nas otacza, jest z nią powiązane.

Od samego początku inicjatywa cieszy się dużą popularnością. W tym roku Uniwersytet Dziecięcy zainaugurował nowy rok akademicki już po raz 12. Do grona najmłodszych studentów dołączyło blisko 350 dzieci w wieku 5-12 lat. Ułożono im bardzo różnorodny i ciekawy grafik.

Będą mieć okazję odbyć zajęcia zarówno w laboratorium chemicznym, fizycznym, jak i w studio filmowym, zaprogramować własnego robota z klocków LEGO, zajrzeć do tajemniczego świata DNA, poznać kultury innych państw, a także stworzyć swój autoportret i zapoznać się z badaniami na temat arktycznych lodowców. Wszystko oczywiście na miarę swoich możliwości, a przede wszystkim wieku – tłumaczą pomysłodawcy przedsięwzięcia. - Uniwersytetowi Dziecięcemu od lat przyświeca jedna zasada: minimum teorii, maksimum praktyki.

Uniwersytet Młodych to projekt nieco młodszy, rozpoczęty w 2014 r. Fundacja Amicus Universitatis Nicolai Copernici wyszła naprzeciw oczekiwaniom młodzieży chcącej poszerzyć swoją wiedzę z konkretnej dziedziny lub sprawdzić czy to, co ich interesuje, może się przekuć w naukową pasję. Co roku proponują profile tematyczne z różnych dyscyplin, dokładając wszelkich starań, by były to najlepsze zajęcia naukowe w Toruniu.

•  Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Dyplomy dla najmłodszych