Nauka dla zdrowia
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i bydgoskie Centrum Onkologii chcą wspólnie wykorzystywać najnowsze osiągnięcia z różnych dyscyplin nauki, aby podnosić jakość leczenia pacjentów. Władze trzech instytucji podpisały w piątek list intencyjny w tej sprawie.
Dokument sygnowali rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Tretyn, rektor UKW prof. dr hab. Bernard Mendlik i dyrektor Centrum Onkologii prof. dr hab. Janusz Kowalewski.
Porozumienie potwierdza, że wszystkie strony chcą współpracować "w obszarze nowoczesnych technologii, w szczególności medycznych wspierających rozwój innowacyjnych metod diagnostycznych, terapeutycznych oraz edukacyjnych". Sygnatariusze będą dążyli do inicjowania wspólnych projektów badawczych i naukowych, wymiany doświadczeń oraz wdrażania nowoczesnych technologii zgodnych z założeniami zrównoważonego rozwoju. Chcą rozwijać zaawansowane rozwiązania medycyny translacyjnej [wykorzystującej najnowsze osiągnięcia z różnych dyscyplin nauki w celu podnoszenia jakości leczenia pacjenta – przyp. red.], w tym metody analityczne i diagnostyczne oparte na sztucznej inteligencji, inżynierii biomedycznej i biodruku 3D. Instytucje mają w planach utworzenie centrum edukacyjno-szkoleniowego, wspierającego rozwój kompetencji dydaktycznych specjalistów w obszarze nowoczesnych technologii medycznych. Poza tym będą razem promować interdyscyplinarną współpracę oraz integrować działania naukowe w celu doskonalenia diagnostyki, terapii i opieki medycznej.
– Ideą tego przedsięwzięcia jest skrócenie drogi między pomysłem, innowacją a wdrożeniem nowej myśli do praktyki klinicznej – mówi prof. Janusz Kowalewski. – Chcemy powołać coś, czego na mapie województwa kujawsko-pomorskiego nie ma: strukturę nowoczesnej, opartej na współpracy medycyny translacyjnej. Wydaje mi się, że nasi pacjenci będą z tego zadowoleni, a nasi naukowcy będą dumni, że ich pomysły, ich inicjatywy są przekładane na konkretne cele medyczne. W gruncie rzeczy chodzi o to, żeby beneficjentem tej współpracy był chory człowiek, który powinien mieć prawo do korzystania w jak najkrótszym czasie z nowoczesnych osiągnięć techniki i technologii.
Prof. Andrzej Tretyn podkreślił potencjał badawczy, który obie uczelnie wnoszą do współpracy: – UMK i UKW to uniwersytety szerokoprofilowe, dysponujące bardzo dużą bazą naukowo-badawczą – zaznaczył rektor UMK.
Prorektor ds. nauki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, dr hab. Adam Kola, prof. UMK przypomniał natomiast, że porozumienie jest inicjatywą oddolną pracowników, którzy od lat ze sobą współpracują. Zwrócił również uwagę, że oprócz lepszej opieki nad pacjentem ważny jest regionalny charakter przedsięwzięcia, które nie jest inicjatywą ani Bydgoszczy, ani Torunia, tylko wspólną.
Mówimy tu o pewnym continuum, o pewnej logice zdarzeń, czyli połączeniu badań przedklinicznych oraz klinicznych i implementacji badań podstawowych, które toczą się w naszych wszystkich jednostkach, w celu wykorzystania ich bezpośrednio w klinice – mówi prof. dr hab. Dariusz Grzanka, prorektor ds. Collegium Medicum UMK. – Medycyna translacyjna oznacza wykorzystywanie zaplecza badań medycznych, chemicznych, biologicznych i fizycznych do jak najszybszej implementacji, zrozumienia mechanizmów chorób, wykorzystania wyników w opiece nad pacjentem.
Prof. Grzanka zwrócił uwagę, że UMK, UKW i CO tworzą nie tylko platformę do wykorzystania badań podstawowych, swoiste centrum badań przedklinicznych, ale też mają do zaoferowania kolejny etap – badań klinicznych. – Na tym etapie nowe terapie, sposoby diagnozy, rozumienie różnych aspektów choroby wymagają sprawdzenia, czy mogą być bezpiecznie wykorzystywane w leczeniu ludzi – wyjaśnia prorektor ds. Collegium Medicum UMK. – W czwartek dowiedzieliśmy się, że dostaliśmy ponad 14 mln zł na sfinansowanie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. Obie platformy umożliwiają wykorzystywania potencjału naszych badaczy, lekarzy do testowania, wymyślania tworzenia nowych terapii, które sprawdzone u nas, w bezpiecznych warunkach, dadzą możliwość jak najszybszego, najbardziej odpowiedniego i tak naprawdę światowego leczenia.