Nauka i biznes na forum
Przemysł przyszłości, komercjalizacja wynalazków i strategie patentowania były głównymi tematami podczas Forum Przedsiębiorczości Akademickiej, które odbyło się 29 września 2021 r. w ramach Forum Inteligentnego Rozwoju.
Tegoroczne Forum Przedsiębiorczości Akademickiej było już dziewiątą edycją tej imprezy opartą na pogłębionych kontaktach środowiska akademickiego z przedsiębiorcami i przedstawicielami władz regionu. Ideą Forum jest zbliżenie ludzi nauki z gospodarką rozwijającą się w oparciu o innowacje. To przestrzeń, która pozwala na zestawienie ze sobą potencjału naukowo-badawczego i kreatywności naukowców z możliwościami firm gotowych wykorzystać ten potencjał dla rozwoju innowacyjnych rozwiązań. Wydarzenie organizowane Centrum Przedsiębiorczości Akademickiej i Transferu Technologii UMK było częścią Forum Inteligentnego Rozwoju.
Tematyka tegorocznej konferencji była skoncentrowana wokół transferu wiedzy, aktualnych trendów w przemyśle, komercjalizacji wyników badań naukowych oraz ochrony własności intelektualnej.
Forum rozpoczęło się wystąpieniem gościa specjalnego - profesora Jacka Jemielitego, twórcy metody mRNA, który opowiedział o drodze wynalazku z laboratorium na rynki całego świata oraz o jasnych i ciemnych stronach komercjalizacji. Podczas panelu o strategiach patentowania dr inż. Jarosław Mirkowski wyjaśnił, w jaki sposób firmy wykorzystują niewystarczająco zabezpieczone wyniki prac badawczych.
Forum było również okazją do przyjrzenia się trendom na rynku oraz nowej odsłonie uczelni w regionie - Politechnice Bydgoskiej. Tegoroczną imprezę zamknęła debata nad kluczowym pytaniem "Patentować czy nie patentować?", w której wzięli udział eksperci zaproszeni przez dr. Piotra Zakrzewskiego, zastępcę prezesa Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej.