Nauki przyrodnicze

Naukowcy z UMK wśród najlepszych na świecie

udostępnij na facebook udostępnij na twitterze wyślij mailem wydrukuj

Wśród najczęściej cytowanych naukowców na świecie znalazło się 16 pracowników Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Listę obejmującą 2 proc. najbardziej wpływowych autorów opracowali badacze z Uniwersytetu Stanforda.

Aktualizacja zestawienia opublikowana w magazynie "PLOS Biology" powstała dzięki współprac naukowców z Uniwersytetu Stanforda, koncernu wydawniczego Elsevier i firmy SciTech Strategies. W gronie najbardziej wpływowych badaczy na świecie pod kątem cytowalności ich publikacji przez innych autorów z ich dyscypliny znaleźli się naukowcy z UMK:

Jak tłumaczą autorzy, w związku z niegasnącym zainteresowaniem wskaźnikiem cytowań, konieczne było dostarczenie zaktualizowanych analiz wykorzystujących dane z bazy Scopus. Lista została przygotowana po kompleksowej ocenie dorobku naukowego uczonych z całego świata i wyliczeniu złożonego indeksu bibliometrycznego (tzw. C-score), uwzględniającego czynniki takie jak m.in. liczba cytowań niezależnych, indeks Hirscha, czy miejsce i rola autora wśród współautorów. Wśród blisko 160 tysięcy autorów, w zestawieniu znalazło się łącznie 726 naukowców z Polski.

Lista wszystkich autorów

udostępnij na facebook udostępnij na twitterze wyślij mailem wydrukuj

Sukces astronomów: siedem nowych kosmicznych maserów

Artykuł zawiera film