Naukowe Miasteczko pełne eksperymentów
24 kwietnia - trzeciego dnia Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki warto odwiedzić kampus UMK, gdzie wyrośnie Naukowe Miasteczko. Czekają w nim atrakcje dla odbiorców ze wszystkich grup wiekowych.
Naukowe Miasteczko można odwiedzić w godz. 9.30-14.30. Impreza ma charakter ciągły, co znaczy, że można do niej dołączyć w każdej dogodnej chwili. Nie obowiązują zapisy, wstęp - podobnie jak na wszystkie festiwalowe wydarzenia - jest bezpłatny.
Goście Miasteczka będą mieli okazję przekonać się m.in. o możliwościach symulatora osoby dorosłej Nursing Anne. Dodatkowo każdy będzie mógł sam zbadać tętno, oddech, saturację krwi, ciśnienie tętnicze oraz osłuchać pola płucne na symulowanym pacjencie. Dzięki symulatorowi laparoskopowemu LAPARO będzie można doświadczyć, jak początkujący chirurdzy nabywają praktycznych umiejętności laparoskopowych.
Będą również strażacy – na przygotowanym przez nich stanowisku będzie można przyjrzeć się rozwojowi pożaru, przeprowadzonemu na modelu budynku oraz wysłuchać wykładu na temat zjawisk, które podczas niego zachodzą.
Z kolei studenci z Koła Naukowego Chemików UMK wprowadzą gości w świat pełen nauki z użyciem chemicznego portalu, obfitującego w niespodziewane wybuchy, dym oraz ognie o nietypowych barwach. Zapoznają również widzów z chemicznymi duchami, świetlikami oraz toruńskimi smokami. Podczas pokazu zostanie przedstawiona specyfika reakcji oraz właściwość substancji wykorzystanych do danego doświadczenia, a w ostatecznym doświadczeniu poznamy odpowiedź na pytanie: Czy chemik jest łatwopalny?
Podczas warsztatu kognitywistycznego będzie zaś można doświadczyć czasu i przestrzeni przy pomocy immersyjnych środowisk wirtualnych.
- Wirtualna rzeczywistość otwiera przed nami wiele możliwości badań ludzkiego umysłu, poznania i zachowania, a tym samym umożliwia zrozumienie jego natury. Goście Festiwalu będą mieli szansę przekonać się o tym na własnej skórze – tłumaczą organizatorzy warsztatu z Katedry Kognitywistyki UMK.
Techniczne Koło Naukowe UMK przygotowało natomiast prezentację, w której wezmą udział roboty podążające za linią, roboty klasy sumo i minisumo, taśmociągi, manipulatory, mechatroniczną rękę, interaktywny zegar LED, łazika marsjańskiego oraz wiele innych robotów mobilnych.
Ciekawą propozycję ma też Instytut Medycyny Weterynaryjnej.
- Zwierzęta towarzyszą nam wszędzie. Niektóre wylegują się z nami w zaciszu domowym, a inne pomagają człowiekowi w ekstremalnych warunkach. Niestety wypadki mogą zdarzyć się wszędzie. Złamania, krwotoki, ugryzienia i nie tylko - dobrze jest wiedzieć, jak zaopiekować się swoim pupilem, zanim otrzyma on fachową pomoc lekarsko-weterynaryjną – zachęcają pomysłodawcy wydarzenia "ŁAP apteczkę - jak udzielić pierwszej pomocy czworonożnym przyjaciołom".
Odwiedzający kampus uniwersytecki będą też mieli okazję obejrzeć najciekawsze zbiory z kolekcji Katedry Geologii i Hydrogeologii Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK oraz prywatne okazy zebrane przez geologów pracujących na uczelni. Będą to m.in. skamieniałości roślin i zwierząt żyjących setki milionów lat temu, skał, z których pozyskiwane są surowce mineralne oraz kolorowych i błyszczących minerałów pochodzących z całego świata. Odwiedzający będą mogli oglądać wybrane minerały przy pomocy lupy i korzystając z mikroskopu USB.
Gratką będzie również poznanie Wszechświata Johannesa Keplera, który w 1596 w książce "Mysterium Cosmographicum" opublikował prawo zwane przez pewien czas "czwartym prawem" Keplera. Wiąże ono wielościany foremne ze sferami planet od Merkurego do Saturna. Odwiedzający stoisko Biblioteki Uniwersyteckiej przeniosą te wielościany na powierzchnie kul, wykorzystując japońską sztukę temari.
Więcej informacji na stronie www.festiwal.torun.pl