Życie kampusu

Nocna pełnia nauki

W ostatni piątek września Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu we współpracy z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza na Toruńską Noc Naukowców. Na część atrakcji obowiązują zapisy, które ruszą 19 września w południe.

Bogatemu programowi Toruńskiej Nocy Naukowców zaplanowanej na 30 września będą towarzyszyły interesujące pokazy i warsztaty. Transmisje trzech pokazów realizowanych w Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii UMK będzie można zobaczyć w przestrzeni wystawy "Rzeka" w Młynie Wiedzy w godzinach 18:30-19:30:

"Wirtualny Umysł – jak badać umysł za pomocą immersyjnych środowisk wirtualnych. Warsztat Kognitywistyczny"

Na Toruńskiej Nocy Naukowców nie zabraknie również spektakularnych pokazów przed budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Od godz. 19:00 do 21:00 dr Krzysztof Rochowicz, dr Andrzej Karbowski i mgr Mikołaj Karwacki z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej podczas "Szału niebieskich ciał" pokażą uczestnikom i uczestniczkom niebo. Naukowcy zaprezentują zgromadzonym najjaśniejsze obiekty i gwiazdozbiory oraz przelot ISS, które będzie można obserwować gołym okiem. Zainteresowani będą mogli przyjrzeć się również Księżycowi, Saturnowi i Jowiszowi przez teleskop. W razie niepogody pokaz odbędzie się w budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z użyciem laptopa i projektora oraz programu Stellarium.

Między godz. 20:15 a 20:45 lic. Monika Mytlewska wraz ze Studenckim Kołem Naukowym Chemików zaprezentuje pokaz "BŁYSKawiczna chemia". Przeważająca część doświadczeń będzie wykorzystywała ogień, blask, dym i kolorowe płomienie. Podczas pokazu widzowie poznają specyfikę reakcji i właściwości substancji wykorzystywanych do danego doświadczenia.

Swoje stanowisko popularnonaukowe w przestrzeni wystawy "Rzeka" na II piętrze Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będą miały mgr Zofia Tekień-Jankowska i lic. Karolina Pakuła z Centrum Symulacji Medycznych Collegium Medicum. Podczas "Symulacji bez tajemnic" prowadzące zaprezentują możliwości symulatora osoby dorosłej Nursing Anne. Dodatkowo każda z osób uczestniczących będzie miała okazję zbadać tętno, oddech lub osłuchać płuca na symulowanym pacjencie. Dzięki symulatorowi laparoskopowemu LAPARO będzie można doświadczyć jak początkujący chirurdzy nabywają praktycznych umiejętności laparoskopowych.

Badacze i badaczki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zapraszają również na warsztaty w Młynie Wiedzy:

Na warsztaty będą obowiązywały zapisy, które ruszą od 19 września od godz. 12:00 pod adresem e-mail: nocnaukowcow@umk.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń.

•  Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Genetyczna gra w zielone

Zgodność naukowych światów

Zmierz się ze starością