Nowi dyrektorzy
Od nowego roku czterema jednostkami ogólnouczelnianymi pokierują nowi dyrektorzy. U sterów Centrum Przedsiębiorczości Akademickiej i Transferu Technologii stanął dr inż. Cezary Odrzygóźdź, Uniwersyteckie Centrum Sportowe objął mgr Michał Słoma, Wydawnictwo Naukowe mgr Andrzej Szewczyk, a Bibliotekę Uniwersytecką – dr Milena Śliwińska.
Dyrektorem Centrum Przedsiębiorczości Akademickiej i Transferu Technologii UMK został dr inż. Cezary Odrzygóźdź, doktor nauk biologicznych, absolwent międzyuczelnianych studiów doktoranckich w Poznaniu. W przeszłości pracował dla Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, zarówno jako product developer, area expert oraz starszy specjalista ds. komercjalizacji. Ponadto pracował w ITECH Instytucie Innowacji i Technologii Sieci Badawczej Łukasiewicz jako starszy specjalista ds. pozyskiwania grantów i promocji.
Naukowo zainteresowany jest regeneracją komórek i transportem kwasów nukleinowych. Pełnił funkcję członka Forum Inteligentnych Specjalizacji Województwa Wielkopolskiego. Jest ekspertem Polskiej Komisji Akredytacyjnej ds. pracodawców. Ponadto kilkukrotnie recenzował granty o charakterze naukowym i naukowo-biznesowym (jako ekspert NCBR, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Innovation coach i inne). Prezes Fundacji Scientia Thorunensia, która działa na rzecz edukacji i nauki, zarówno na gruncie lokalnym jak i ogólnopolskim. Jako pasjonat popularyzacji nauki prowadzi podcast popularnonaukowy "Faceci w Kitlach".
Mgr Michał Słoma pokieruje Uniwersyteckim Centrum Sportowym UMK. Były sportowiec, wioślarz, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Londynie, w swoim dorobku ma medale z Mistrzostw Świata i Europy oraz Mistrzostw Polski. Sport zawsze odgrywał ważną rolę w jego życiu. Karierę zawodniczą skutecznie połączył ze studiami na Wydziale Prawa i Administracji UMK, które ukończył w 2006 roku. W okresie studiów wielokrotnie reprezentował Uniwersytet Mikołaja Kopernika oraz klub AZS UMK Toruń. Po zakończeniu kariery sportowej pracował w Uniwersyteckim Centrum Sportowym UMK, a następnie w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Toruniu. Specjalizuje się w zarządzaniu obiektami sportowymi oraz skutecznym marketingu. W ostatnich latach koordynował projekty sportowe skierowane do dzieci, młodzieży oraz dorosłych mieszkańców Torunia. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi w działaniach promujących powszechną aktywność fizyczną różnych grup społecznych.
Do zmiany doszło także na stanowisku dyrektora w Wydawnictwie Naukowym UMK. Na jego czele stanął mgr Andrzej Szewczyk, absolwent filologii włoskiej i filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, podyplomowych studiów polityki wydawniczej i księgarskiej również na Uniwersytecie Warszawskim, ukończył również liczne szkolenia organizowane przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. Od kilkunastu lat związany zawodowo z różnymi wydawnictwami, między innymi z Wydawnictwem W.A.B. (obecnie Grupa Wydawnicza Foksal), Story House Egmont, Wydawnictwem Marginesy i Wydawnictwem Poznańskim. Współpracował też z wieloma oficynami jako tłumacz, redaktor i korektor.
Bibliotekę Uniwersytecką poprowadzi dr Milena M. Śliwińska, absolwentka polonistyki oraz informacji naukowej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Swoją pracę ścieżkę zawodową związała z Alma Mater jeszcze przed ukończeniem pierwszych studiów magisterskich. Jako młodszy bibliotekarz została zatrudniona – zaraz po odbyciu praktyk - w ówczesnej Bibliotece Wydziału Filologicznego. Ukończyła studia doktoranckie w zakresie bibliologii i informatologii. W 2024 roku została absolwentką studiów podyplomowych prowadzonych przez Uniwersytet SWPS w Warszawie – Komunikacja w organizacji oparta na empatii. Posiada uprawnienia starszego kustosza dyplomowanego.
Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika pełniła różne funkcje – od kierowniczej, koordynacyjnej, po ekspercką. Była odpowiedzialna za reorganizację i modernizację jednej z największych bibliotek wydziałowych w systemie biblioteczno-informacyjnym UMK – obecną Bibliotekę Wydziału Humanistycznego. Współpracowała m.in. z Uniwersytetem Jagiellońskim, Warszawskim oraz Książnicą Kopernikańską. Od 2014 roku prowadzi zajęcia dydaktyczne ze studentami.
W latach 2011–2024 była aktywną członkinią Stowarzyszenia Ebib, gdzie odpowiadała m.in. za redagowanie "Biuletynu Ebib". Od 2022 roku jest członkinią Pracowni Edytorstwa Naukowego i Praktycznego UMK. Czynnie bierze udział w konferencjach naukowych. Naukowo zajmuje się biografią prof. Artura Hutnikiewicza. Swoje kompetencje podnosi biorąc udział w licznych szkoleniach, kursach oraz w czasie staży zagranicznych.
Na stanowisku dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej chciałaby się skupić na budowaniu relacji oraz rozwijać bibliotekę jako swoisty social hub, tak aby była ona miejscem integracji dla społeczności uniwersyteckiej. Jej celem jest również szerokie wsparcie pracowników naukowych i dydaktycznych oraz budowanie responsywnej instytucji.