W koncercie wystąpił 150-osobowy międzynarodowy chór sesyjny. Największą grupę w tym gronie stanowiła 25-osobowa reprezentacja UMK Zjęcie z koncertu - na scenie 150-osobowy chór i orkiestra Kultura

Nowojorski sukces Chóru

Chór Akademicki UMK powrócił z podróży do Nowego Jorku, gdzie w słynnej sali koncertowej Stern Auditorium Perlman Stage w Carnegie Hall uczestniczył w światowej premierze utworu "Twilight Mass" Ola Gjeilo na chór, orkiestrę, solo sopran i fortepian.

Nowojorska koncert, w którym wystąpił Chór Akademicki UMK, był wielkim międzynarodowym przedsięwzięciem. Oprócz kompozytora i pianisty Ola Giejlo oraz solistek Diany McVey i Emily Hughes, na scenie słynnej nowojorskie sali podczas premiery, która odbyła się 13 listopada, pojawił się 150-osobowy chór sesyjny tworzony przez artystów z różnych części Stanów Zjednoczonych, a także m.in. Kanady, Polski, Niemiec i Francji. Największą grupę w tym gronie stanowiła 25-osobowa reprezentacja Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Prof. Arkadiusz Kaczyński, dyrektor Chóru Akademickiego UMK, zauważa, że występ miał miejsce w symbolicznym momencie: - Koncert odbywał się w 130. rocznicę debiutu naszego wielkiego pianisty i kompozytora Ignacego Jana Paderewskiego, który w 1893 roku jako pierwszy solista na deskach Carnegie Hall zagrał cztery recitale fortepianowe, rozpoczynając wielkie tournée po USA.

Więcej relacji z pobytu w Nowym Jorku i występu w Carnegie Hall można znaleźć na Facebooku Chóru Akademickiego

•  Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Chórem we Francji