Życie kampusu

Nowy etap podróży z YUFE

Uniwersytet Mikołaja Kopernika, jako lider grupy Community and Civic Engagment, rozpoczął realizację nowego etapu projektu Young Universities for the Future of Europe. O dalszych planach rozwoju oraz o zbieżności założeń konsorcjum ze Strategią UMK na lata 2021-2026 rozmawiano podczas wydarzenia YUFE Kick-off.

– Minęły trzy lata obecności UMK w Toruniu w YUFE – ważnej sieci uniwersytetów europejskich. Lata te, a właściwie nasza aktywność w realizacji – wraz z naszymi partnerami – wielu interesujących i ważnych zadań YUFE, przekonały członków naszej społeczności, że udział w sojuszu pozwala nam się szybciej i lepiej rozwijać – mówił prof. dr hab. Andrzej Sokala, rektor UMK. – Stąd też decyzja o wpisaniu inicjatywy uniwersytetu europejskiego do Strategii Rozwoju UMK na najbliższe lata i powiązanie z nią naszych celów strategicznych.

Rektor zauważył również, że dzisiejsza pozycja UMK w sojuszu jest zupełnie inna niż trzy lata temu. Przypomnijmy  - Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu rozpoczynał swoją obecność w YUFE jako uczelnia stowarzyszona. Dziś jest jego pełnoprawnym członkiem i liderem w zakresie jednego z najważniejszych zadań – społecznego zaangażowania uniwersytetów i ich szerokiego otwarcia na społeczności lokalne. Grupie roboczej całego konsorcjum w tym obszarze przewodzi mgr Magdalena Stremplewska z Działu Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej UMK

Działania europejskiego zespołu pracującego w tym obszarze mają wzmocnić relacje uczelni YUFE z ich społecznym ekosystemem. Główne założenia to:

UMK swoja pozycję lidera uzyskał dzięki dotychczasowym osiągnięciom na tym polu, między innymi tworząc i koordynując największą w konsorcjum sieć Poradni Studenckich.

W trakcie realizacji 4-letniego projektu UMK odpowiada również za zadania związane z rozwojem YUFE Academy, przygotowaniem YUFE Dissemination Plan oraz za utworzenie i koordynację Grupy Doradczej ds. Jakości.

Poza zaangażowaniem społecznym, ważnym filarem sojuszu jest również kształcenie. W nowym etapie partnerzy koncentrować się będą na stworzeniu wspólnego kierunku, który sprosta oczekiwaniom nowego pokolenia i będzie elastyczny, personalizowany, a przede wszystkim realizowany na wielu uczelniach. Uniwersytety nie ustaną również w rozwijaniu istniejącej już oferty dla osób studiujących, m. in. Programu YUFE Student Journey, do którego rekrutacja rozpocznie się 3 kwietnia 2023 r.

Uczestnictwo w konsorcjum stwarza wiele możliwości do nawiązywania naukowej współpracy. O przykładzie takiej kooperacji opowiedział podczas YUFE Kick-off dr hab. Maciej Serowaniec, prof. UMK z Wydziału Prawa i Administracji. Również Wydział Biologii i Nauk o Ziemi podjął się tworzenia podobnej oddolnej sieci w ramach sojuszu i przegotowania wspólnej oferty doskonalącej zarówno kadrę akademicką, jak i osoby studiujące.

Dyrektorem wykonawczym projektu YUFE na UMK jest prof. dr hab. Przemysław Nehring, prorektor ds. kształcenia, koordynatorem instytucjonalnym - mgr Karol Mojkowski, a zastępcą koordynatora instytucjonalnego - mgr Anna Prykanowska (oboje z Działu Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej).

Na otwarciu nowego etapu YUFE powołania do liderowania grupami roboczymi na UMK otrzymały następujące osoby:

•  Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Mentoring bez granic

YUFE Townhall z ofertą dla postdoków

YUFE Academy o wyzwaniach współczesności

Artykuł zawiera galerię Artykuł zawiera film

Naukowa współpraca z Rzymem