Okrągłe urodziny UCJO
Uniwersyteckie Centrum Języków Obcych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu obchodzi w tym roku jubileusz 70-lecia powstania. Z tej okazji byli i obecni pracownicy spotkali się, by wspólnie świętować okrągłą rocznicę i wspominać najważniejsze wydarzenia w historii Centrum.
Uniwersyteckie Centrum Języków Obcych UMK zostało powołane 1 września 1953 roku przez Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego. Funkcjonowało wówczas pod nazwą Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych, a jego siedzibą były dwa pomieszczenia w Collegium Minus UMK. W latach 60. SPNJO przeniosło się do sąsiedniego Collegium Maius, gdzie funkcjonowało do 1969 roku. Przez trzy kolejne lata Studium mieściło się w budynku Dworu Artusa, który – jako Collegium Maximum – należał wówczas do UMK. W sierpniu 1972 roku SPNJO przeniosło się do nowo wybudowanego miasteczka akademickiego na ulicy Gagarina, gdzie mieści się do tej pory.
Podczas obchodów rocznicy, które odbyły się 8 września na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK, odczytano list gratulacyjny JM Rektora prof. dr. hab. Andrzeja Sokali. Zgromadzeni mieli okazję zobaczyć prezentację najważniejszych i najciekawszych wydarzeń z 70-letniej historii Centrum, do przygotowania której wykorzystano materiały z Archiwum UMK i prywatnych zbiorów pracowników.
Warto przypomnieć, że 1 stycznia 2023 roku Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych zmieniło nazwę na Uniwersyteckie Centrum Języków Obcych. Nowa nazwa lepiej odwzorowuje szerszy niż sama tylko dydaktyka zakres działalności Centrum. UCJO prowadzi obowiązkowe lektoraty dla większości wydziałów. Od roku akademickiego 2019/2020 rozszerzyło zajęcia językowe również o ofertę dla studentów II stopnia. Lektorzy opracowują autorskie programy nauczania i treści poszerzające aktualne słownictwo specjalistyczne dla poszczególnych kierunków. UCJO prowadzi także zajęcia w ramach oferty ogólnouczelnianej, uczestniczy w projektach unijnych, organizuje kursy językowe, również mniej popularnych języków, takich jak fiński czy norweski. Dzięki wykorzystaniu technik nauczania na odległość w wybranych kursach mogą uczestniczyć słuchacze z całej Polski.
UCJO podejmuje się licznych tłumaczeń publikacji naukowych, a także różnych dokumentów na potrzeby administracji uniwersyteckiej. Studenci i studentki mogą uzyskać pomoc Centrum w zakresie weryfikacji tłumaczeń tytułów prac dyplomowych oraz dokumentów potrzebnych przy wyjazdach w ramach międzynarodowych programów wymian studenckich. Doktorantki i doktoranci mają możliwość uczestniczenia w regularnie prowadzonych warsztatach przygotowujących do pisania artykułów naukowych w języku angielskim lub niemieckim.