Orkiestra serc na UMK
Wydział Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie po raz 14. przygotowuje się do wsparcia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy zapraszają na turniej futsalu i gier planszowych oraz do licytacji ciekawych fantów. Po raz kolejny do akcji dołączył również Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, który wystawił na aukcję wyjątkowe aktywności.
Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się po raz 33., a tegoroczna zbiórka wesprze onkologię i hematologię dziecięcą. Motywem przewodnim wydarzenia jest bezpieczeństwo i zdrowie dzieci.
Akcję charytatywną przygotowaną przez WNoPiB otworzy turniej gier planszowych, który odbędzie się 23 stycznia w budynku Wydziału przy ul. Batorego 39L. Biletem wstępu będzie 10 zł wrzucone przed wejściem do puszki WOŚP. Do dyspozycji darczyńców będzie kilkanaście gier planszowych, a uczestnicy mogą przynieść również swoje gry i przekąski. Osoby, które chcą wziąć udział w wydarzeniu, powinny wypełnić krótki formularz.
26 stycznia w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej 15 odbędzie się również charytatywny turniej piłkarski. Do zabawy zgłosiło się 18 zespołów, które powalczą ze sobą o Puchar Dziekana WNoPiB oraz Puchar Anity Nowak. Organizatorzy zapraszają wszystkich do kibicowania i wspólnego spędzenia czasu – w specjalnie przygotowanym kąciku na najmłodszych będą czekały atrakcje, takie jak malowanie twarzy lub zaplatanie warkoczyków. Dla entuzjastów ciekawych przedmiotów przygotowano pchli targ. Głodni nie tylko piłkarskich emocji będą mogli skorzystać z oferty gastronomicznej z ciepłą grochówką i grillowaną kiełbasą.
Tradycyjnie akcja "WNoPiB dla WOŚP" nie może odbyć się również bez licytacji. Kibice polskiego sportu znajdą mnóstwo ciekawych artefaktów, m.in. koszulki z autografami medalisty Igrzysk Olimpijskich w Paryżu Mirosława Ziętarskiego lub mistrza świata w żużlu Bartosza Zmarzlika i plastron z Mistrzostw Świata 2023 w Planicy z podpisami znanych skoczków. Sędzia VAR Bartosz Frankowski przekazał na aukcję złoty medal finałów UEFA Euro 2024 oraz koszulkę sędziowską z tego wydarzenia. W akcję zaangażowali się także pracownicy WNoPiB, którzy zaproponowali liczne sportowe aktywności, m.in. trening samoobrony i spacer-maraton po lesie. Jak co roku swój krawat na aukcję przekazał również prof. dr hab. Roman Bäcker. Wszystkie licytacje można znaleźć na Allegro Charytatywni, a przedmioty można licytować do wtorku 28 stycznia do godz. 8:00. Cały czas można również wspierać WOŚP, wpłacając dowolną kwotę do wirtualnej skarbonki utworzonej przez WNoPiB.
Podobnie jak w ubiegłym roku w zbiórkę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zaangażował się także Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Osobom, którym marzy się podróż w gwiazdy, Instytut Astronomii proponuje wizytę w Obserwatorium Astronomicznym w Piwnicach. Spotkanie ze zwycięzcami licytacji rozpocznie się od zwiedzania codziennego miejsca pracy toruńskich astronomów. W trakcie wizyty będzie można posłuchać o jego historii i obejrzeć instrumenty badawcze. Każdy, kogo fascynuje obserwacja nieba, będzie mógł wspólnie z naukowcami zobaczyć, jak pracuje się przy największym w Polsce, 32-metrowym radioteleskopie. Ostatnim etapem podróży będzie prowadzenie obserwacji przy użyciu największego w Polsce teleskopu optycznego, którego zwierciadło główne ma średnicę 90 cm.
Dla wszystkich zainteresowanych pracą toruńskich naukowców nie lada gratką będzie także dzień w Centrum Nauk Technicznych. To jednostka badawczo-dydaktyczna, w której znajdują się nowoczesne roboty, maszyny, sterowniki i drukarki 3D. Specjaliści podzielą się swoją wiedzą oraz pokażą pracę z maszynami CNC, zaprezentują działanie silników elektrycznych, falowników, robotów przemysłowych i mobilnych. Każdy fan technologii będzie miał okazję z bliska przyjrzeć się, do czego zdolne są nowoczesne układy mikroprocesorowe. Wizyta obejmuje również zwiedzanie laboratoriów badawczych i sal dydaktycznych.
Krajowe Laboratorium Famo działające na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej zaprasza do zajrzenia do serca Polskiego Optycznego Zegara Atomowego – jednego z najdokładniejszych zegarów na świecie. Unikatowy system dwóch optycznych zegarów wykorzystujących ultrazimne atomy strontu w sieci optycznej został skonstruowany i uruchomiony w Instytucie Fizyki we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem Jagiellońskim. To okazja, by razem z naukowcami wejść do prawdziwych laboratoriów fizycznych i zobaczyć najdokładniejsze w kraju przyrządy pomiarowe i wzorce częstości oraz poznać tajniki działania i zastosowanie niewyobrażalnie dokładnych zegarów.
Toruńscy fizycy zapraszają także do licytacji własnoręcznego zatrzymania i ponownego uruchomienia wahadła Foucaulta zawieszonego w Instytucie Fizyki UMK. Wahadło o długości 15,7 m waży aż 66,6 kg i waha się nieprzerwanie od 30 listopada 2023 roku. To unikalna okazja osobistego uczestniczenia w jednym z dziesięciu najpiękniejszych doświadczeń fizycznych. Zwycięzca licytacji dowie się również, dlaczego płaszczyzna wahań się obraca i dlaczego pierwsze pokazy tego doświadczenia przyciągały tysiące widzów. Aktywności będzie towarzyszyło także oprowadzanie po najnowocześniejszych laboratoriach w Instytucie Fizyki UMK.
Licytacje to niejedyna aktywność, która rozpoczęła się przed finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 18 stycznia osiem polskich miast stanęło do rywalizacji w wiosłowaniu na ergometrach. Zadanie polegało na tym, by jak największa liczba osób w ciągu ośmiu godzin przepłynęła dystans 500 m. Toruń zajął trzecie miejsce, angażując 264 osoby, które pokonały łącznie 132,5 km. Wśród zaangażowanych w rywalizację nie zabrakło osób reprezentujących UMK – wiosłowali m.in. dr hab. Dominik Antonowicz, prof. UMK, dr hab. Mieczysław Kunz, prof. UMK, dr hab. Piotr Wcisło, prof. UMK i mgr Łukasz Pawłowski. Oprócz Torunia na podium znalazły się Bydgoszcz (pierwsze miejsce) i Kraków (drugie miejsce).