Patent na sukces
Spółka NatChemLab oraz zespół badawczy z Instytutu Nauk Pedagogicznych otrzymały wyróżnienia w konkursie Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw. Podczas Kujawsko-Pomorskiego Forum Innowacji, Nauki, Biznesu i Samorządu przyznano także Nagrodę Specjalną Rektora UMK, którą otrzymał zespół Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii.
Kujawsko-Pomorskie Forum Innowacji, Nauki, Biznesu i Samorządu to coroczna międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona nowym technologiom, innowacjom, wynalazkom i nowatorskim inwestycjom zmieniającym kraj i region w oparciu o inteligentne specjalizacje. Forum towarzyszy rozstrzygnięcie konkursu Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw, który promuje regionalny potencjał naukowy i innowacyjny. Dzięki temu środowisko naukowe ma szansę na wypromowanie swoich przedsięwzięć i nawiązanie współpracy biznesowej.
W tegorocznej 16. edycji do konkursu wpłynęły 62 zgłoszenia. Do udziału zostały zaproszone mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa z regionu oraz przedsiębiorstwa akademickie, a także jednostki naukowe i zespoły badawcze, które mogą poszczycić się sukcesami w opracowaniu i/lub wdrażaniu innowacji w zakresie produktowym, usługowym czy technologicznym.
Podczas gali, która odbyła się 6 listopada, wyróżnienia otrzymali:
- spółka NatChemLab za rozwiązanie pod nazwą "Sztyft do pielęgnacji skóry pacjentów onkologicznych". Wyróżnienie zostało przyznane w kategorii "Przedsiębiorstwo akademickie";
- zespół badawczy Instytutu Nauk Pedagogicznych Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych za rozwiązanie pod nazwą "Olfactor – wynalazek do diagnozy i stymulacji węchu". Wyróżnienie zostało przyznane w kategorii "Jednostka naukowa/zespół badawczy".
Nagrodę Specjalną JM Rektora UMK "Innowator UMK" otrzymał zespół badawczy Pracowni Rezonansu Magnetycznego Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii za "BARICO CURE – ocena funkcji kognitywnych po operacji bariatrycznej".
Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest Kujawsko-Pomorskie Centrum Naukowo-Technologiczne im. prof. Jana Czochralskiego wspierane przez Toruńską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A.