Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala i dr hab. Aleksandra Derra, Pełnomocniczka Rektora ds. Równego Traktowania Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala i dr hab. Aleksandra Derra, Pełnomocniczka Rektora ds. Równości Życie kampusu

Plan dla równości

Szanowni Państwo,

jednym z ważnych warunków zapewnienia wysokiej jakości dydaktyki, badań naukowych i działalności artystycznej jest oparte na równości, otwarte oraz zróżnicowane środowisko nauki i pracy. Uniwersytet Mikołaja Kopernika, dążąc do wdrażania standardów mających na celu zapewnienie równego traktowania (także ze względu na płeć), w lutym 2022 roku przyjął Plan na rzecz równości płci na lata 2022-2026.

Plan został opracowany przez zespół ekspertów. Przygotowując dokument, kierował się on zapisami naszego Statutu, naszej Strategii na lata 2021-2026, Polityką osobową UMK, dokumentami strategicznymi YUFE, wykorzystał także wyniki statystycznej diagnozy struktury płciowej uczelni oraz wnioski z szerokich specjalistycznych konsultacji. Przyjęcie Planu jest warunkiem kwalifikowalności w ubieganiu się o granty w europejskiej przestrzeni badawczej, w tym w ramach programu Horyzont.

Dokument zawiera zestaw działań podzielonych według pięciu następujących obszarów strategicznych: zarządzanie i podejmowanie decyzji, rozwój kariery naukowej i procesy rekrutacji,  równowaga między obowiązkami zawodowymi a życiem prywatnym, bezpieczne i przyjazne miejsce pracy i nauki, płeć w badaniach naukowych i programach nauczania.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z Planem na rzecz równości płci, a także do włączenia się w realizację jego zadań oraz do współpracy przy jego doskonaleniu.

Prof. dr hab. Andrzej Sokala
Rektor UMK