Regały z książkami w Bibliotece Brytyjskiej Humanistyka i sztuka

Pogawędnik o brytyjskiej nauce

Najnowszy odcinek "Pogawędnika filozoficznego" poświęcony jest brytyjskim filozofom, książkom i maszynom. O śladach dawnych myślicieli w Londynie opowiada dr hab. Marcin Zdrenka, prof. UMK z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych.

Podczas podróży po Londynie prof. Marcin Zdrenka przybliża historię jednej z największych światowych bibliotek. Obecnie w zbiorach Biblioteki Brytyjskiej znajduje się niemal 171 mln jednostek katalogowych, w tym 14 mln książek. Słuchacze usłyszą o księgozbiorze Johna Locke'a. Ten wybitny myśliciel nie został jednak uwzględniony na wystawie portretów siedemnastowiecznych ludzi nauki, obok Roberta Boyle'a i Isaaca Newtona.

W podkaście prof. Zdrenka opowiada również o Muzeum Nauki, gdzie w jednej z gablot można oglądać stół filozoficzny skonstruowany w 1761 r. dla Jerzego III. Brytyjczycy w Muzeum zamieścili również inne ważne dla rozwoju nauki przedmioty, tj. pompę próżniową i dawny mikroskop.

Najnowszego odcinka "Pogawędnika filozoficznego" można posłuchać w serwisie Spotify lub na stronie pogawednik_filozoficzny.buzzprout.com.

Czy można nauczyć się pokoju?

Świat Od Nowa: Pierwsza umiera prawda

Artykuł zawiera podcast

Kolejny odcinek "Świata Od Nowa"

Artykuł zawiera podcast