W ciągu trzech dni uczestnicy zaangażowali się w dyskusje na kluczowe dla sieci tematy: sztuczna inteligencja w szkolnictwie wyższym, waloryzacja wiedzy oraz wpływ wyborów europejskich na umiędzynarodowienie kształcenia Życie kampusu

Przyszłość nauki na forum YERUN

Na Uniwersytecie Dauphine w Paryżu odbyło się trzydniowe spotkanie uczelni zrzeszonych w Young European Research Universities Network (YERUN), gdzie między innymi powitano nowego członka – Uniwersytet w Tallinie.

Liderzy, koordynatorzy i biuro YERUN z Brukseli zebrali się w Paryżu na Université Paris Dauphine-PSL w dniach 19-21 marca na Zgromadzeniu Ogólnym YERUN. W ciągu trzech dni uczestnicy zaangażowali się w dyskusje na kluczowe dla sieci tematy: sztuczna inteligencja w szkolnictwie wyższym, waloryzacja wiedzy oraz wpływ wyborów europejskich na umiędzynarodowienie kształcenia.

Zagadnieniu sztucznej inteligencji w nauce, a także związanych z tym wyzwań i możliwości dla przyszłości badań naukowych, poświęcono warsztat z udziałem gości specjalnych: Alistaira Nolana, starszego analityka polityki w OECD, oraz Tristana Cazenave'a, profesora sztucznej inteligencji na Université Paris Dauphine-PSL.

Na zjeździe pojawił się także Peter Drölla, dyrektor ds. dobrobytu w Dyrekcji Generalnej Badań i Rozwoju Komisji Europejskiej. W swoim przemówieniu podkreślał rolę badań naukowych jako siły napędowej zrównoważonej konkurencyjności, waloryzacji wiedzy, mówił także o zrównoważonym rozwoju Europy w perspektywie strategii 2050.

Podczas spotkania przedstawiono również postępy w pracach wdrożeniowych nad platformą CONNECTbyYERUN, która ułatwi nawiązywanie współpracy badawczej miedzy przedstawicielami zsieciowanych uczelni. Uruchomienie platformy zaplanowano na lipiec 2024 roku.

Dodatkowo w tych dniach opublikowane zostały wytyczne EU Research Area Living on the Responsible Use of Generative AI in Research, które oparto również na spostrzeżeniach ekspertów z YERUN.

Wydarzenia było też okazją do podsumowania wspólnych działań oraz zaplanowania nowych przedsięwzięć, jak projekty BIP (Blended Intensive Programme), mobilności pracowniczej, przygotowanie position paper na temat kształtu FP10, czy obchody 10-lecia sieci YERUN.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu reprezentował prof. Wojciech Wysota, prorektor ds. nauki oraz Lucyna Kejna, koordynatorka YERUN na UMK i kierowniczka Działu Nauki.

W sieci badawczych uniwersytetów

Partnerska wizyta w Irlandii