
Razem dla kobiet
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu był gospodarzem wspólnego posiedzenia trzech Rad Kobiet: Kujawsko-Pomorskiej, Toruńskiej i Grudziądzkiej. Spotkanie odbyło się 17 czerwca w Collegium Maximum.
Rady kobiet w Polsce tworzy ok. 1500 zaangażowanych kobiet zrzeszonych w ponad 70 gremiach. To zespoły doradcze i opiniotwórcze, które działają na rzecz samorządów i zabierają głos m.in. w sprawach równości, zdrowia, edukacji, przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji. Tworzą je społeczniczki, kobiety biznesu i wolnych zawodów, edukatorki, aktywistki, urzędniczki, przedstawicielki organizacji pozarządowych i naukowczynie. Ideą łączącą wszystkie działaczki jest chęć wpływania na lokalne decyzje, niesienie pomocy i wzmacnianie roli kobiet w społeczeństwie.
Spotkanie w Collegium Maximum otworzył rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Tretyn, który zaznaczył, że pierwsze posiedzenie trzech Rad Kobiet w województwie odbywa się w uczelni, która pełni szczególną rolę dla naszego regionu:
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu jest nie tylko największą uczelnią w regionie, która kształci najwięcej studentów i ma największy potencjał badawczy, ale jest to także uczelnia, która przykłada dużą wagę do roli kobiet w naszej społeczności akademickiej – powiedział prof. Tretyn.
Rektor przedstawił także statystyki, które potwierdzają, że zarówno wśród kadry zatrudnionej na UMK, jak i w społeczności studenckiej, większość stanowią kobiety. Ważną rolę pełnią także we władzach rektorskich, gdzie trzy z sześciu osób sprawujących funkcję prorektora to kobiety. Podobny parytet jest zachowany także w Senacie – w gremium składającym się z 60 osób – 31 to senatorki.

fot. Andrzej Romański
Podczas wydarzenia prorektorka ds. kontaktów międzynarodowych dr hab. Magdalena Barwiołek, prof. UMK opowiedziała o wyzwaniach dla kobiet działających w świecie akademickim, pełniących funkcje zarządcze. Wystąpienie otworzyło dyskusję na temat wspólnych inicjatyw, promocji idei Rad Kobiet w mniejszych miejscowościach regionu oraz możliwościach nawiązania współpracy z UMK jako jednostką społecznie odpowiedzialną.
Spotkanie miało charakter sieciujący i networkingowy. Było także okazją, by nowo powstała Grudziądzka Rada Kobiet mogła przedstawić swoje dotychczasowe osiągnięcia oraz poznać dobre praktyki działania Kujawsko-Pomorskiej i Toruńskiej Rady. Na zaproszenie prorektorki ds. promocji i współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym dr hab. Joanny Kucharzewskiej, prof. UMK w wydarzeniu wzięły udział także przedstawicielki władz samorządowych: przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Elżbieta Piniewska, zastępczyni prezydenta Torunia Dagmara Zielińska i zastępczyni prezydenta Grudziądza Róża Lewandowska.