
Razem dla środowiska
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu we współpracy z toruńską firmą Miklan-Ryza wdraża pilotażowy program zamkniętego obiegu odpadów papierowych. Porozumienie, które podpisano 1 lipca, wpisuje się w działania UMK na rzecz ochrony środowiska oraz realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
Pilotażowy program zamkniętego obiegu papieru to pierwszy tego typu projekt realizowany na wyższej uczelni. Dzięki umowie podpisanej przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i firmę Miklan-Ryza reprezentowaną przez prezesa Michała Michalskiego, papier przeznaczony na odpady będzie ponownie przetwarzany na nowe produkty higieniczne.
Uniwersytet jako instytucja publiczna ma obowiązek nie tylko ograniczać ilość wytwarzanych odpadów, ale również podejmować działania w duchu gospodarki o obiegu zamkniętym. Dzisiejsza umowa to nie tylko dokument - to zobowiązanie do działań odpowiedzialnych, mądrych i przemyślanych. Do bycia liderem zmian na rzecz środowiska i przyszłych pokoleń - podkreśliła dr hab. Joanna Kucharzewska, prof. UMK, prorektorka ds. promocji i współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, która w imieniu rektora prof. dr. hab. Andrzeja Tretyna podpisała umowę z firmą Miklan-Ryza.
Badania pilotażowe potrwają do listopada 2025 roku w wybranych lokalizacjach UMK. Specjalne pojemniki staną w rektoracie, Bibliotece Uniwersyteckiej oraz na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej. Zbierane będą papierowe odpady biurowe (np. wydruki i kartony), zużyte odpady papierowe, dokumenty przeznaczone do zniszczenia oraz niepotrzebne książki. Aby lepiej zrozumieć zasady gospodarki o obiegu zamkniętym, 4 lipca rozpoczną się szkolenia dla osób pracujących w miejscach, w których staną pojemniki na odpady przeznaczone do recyklingu.
Cały proces odbywać się będzie lokalnie i zgodnie z zasadami Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ), co ograniczy ślad węglowy i zmniejszy zużycie zasobów naturalnych. Celem projektu jest nie tylko analiza ilości i rodzaju generowanych odpadów papierowych, ale przede wszystkim wzrost poziomu świadomości społeczności akademickiej na temat ekologii oraz budowa systemowego, trwałego modelu cyrkularnego gospodarowania zasobami papieru.
Pomysł rozpoczęcia recyklingu odpadów papierowych to odpowiedź na rosnące wyzwania klimatyczne i środowiskowe oraz efekt przygotowania UMK do nowych norm unijnych przewidzianych na 2030 rok. Ich głównym założeniem będzie zwiększenie efektywności materiałowej dzięki ponownemu wykorzystaniu i redukcji odpadów. Nasz Uniwersytet, stając się liderem zrównoważonego rozwoju w sektorze edukacji, będzie także pionierem budowania modelu, który następnie może być wdrażany w innych uczelniach w Polsce i Europie.

Nad przebiegiem programu pilotażowego GOZ na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika będzie czuwał Interdyscyplinarny Zespół Badawczy. Jego zadaniem będzie projektowanie i realizacja badań, które pozwolą na identyfikację zachowań, postaw i nawyków środowiska akademickiego UMK w kontekście zużycia i recyklingu papieru. Ponadto zespół będzie koordynował działania naukowe związane z ewaluacją wdrożenia modelu GOZ, aby na koniec opracować szczegółowy raport z fazy pilotażowej projektu. W skład zespołu powołani zostali: dr Barbara Szyda, dr inż. Aleksandra Loba, dr Anna Dubownik, dr hab. Tomasz Karasiewicz, prof. UMK oraz dr hab. Marcin Świtoniak, prof. UMK. Koordynatorką projektu jest dr Anna Michalska.
Firma Miklan-Ryza, partner UMK w procesie przetwarzania odpadów papierowych, to polska firma z doświadczeniem w recyklingu oraz produkcji papieru ekologicznego, stawiająca na lokalne łańcuchy dostaw i pełną transparentność procesów.