Toruńscy olimpijczycy, na zdj. od lewej: Michał Szpakowski oraz studenci UMK - Katarzyna Zillmann i Mirosław ZIętarski Toruńscy olimpijczycy, na zdj. od lewej: Michał Szpakowski oraz studenci UMK - Katarzyna Zillmann i Mirosław ZIętarski Sport

Reprezentacja UMK rusza do Tokio

Czworo studentów-sportowców z UMK będzie reprezentować polskie barwy narodowe podczas tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Wioślarstwo i lekkoatletyka będą dyscyplinami olimpijskimi najpilniej śledzonymi przez społeczność UMK. W Tokio wystąpi czworo sportowców z naszej uczelni: Katarzyna Zillmann – wioślarstwo, czwórka podwójna; Mirosław Ziętarski – wioślarstwo, dwójka podwójna; Fabian Barański – czwórka podwójna oraz Kinga Gacka – lekkoatletyka, sztafeta 4x400m, sztafeta mieszana 4x400m.

Debiuty i powroty

Najbardziej doświadczonym zawodnikiem walczącym o olimpijski laur jest Mirosław Ziętarski, dla którego to już drugie Letnie Igrzyska Olimpijskie. Student Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie zadebiutował w 2016 roku Rio de Janeiro. W Brazylii osada otarła się miejsce medalowe, w Tokio zaliczana jest do faworytów.

Dla Fabiana Barańskiego – zawodnika WTW Włocławek i Katarzyny Zillmann – zawodniczki AZS UMK Toruń Tokio to pierwsze olimpijskie doświadczenie. Fabian Barański, student Wydziału Nauk o Ziemi Gospodarki Przestrzennej zasili osadę czwórki podwójnej, natomiast Katarzyna Zillmann, studentka Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych popłynie w czwórce podwójnej kobiet. Obie polskie osady mają wielkie szanse medalowe.

Kinga Gacka – najmłodsza olimpijka, studentka UMK – to wielkie objawienie na scenie lekkoatletycznej. Zawodniczka specjalizuje w biegu na dystansie 400 m. Kinga Gacka jest studentką Wydziału Nauk o Zdrowiu CM UMK, na kierunku fizjoterapia. Na co dzień reprezentuje barwy BKS Bydgoszcz. Dla zawodniczki to pierwsze olimpijskie zmagania - będzie w nich rywalizować w sztafetach 4x400 m oraz mieszanej 4x400 m. Aktualnie studentka CM UMK walczy o medale rozgrywanego w Tallinie mitingu Młodzieżowych Mistrzostw Europy – na dystansie 400 m oraz biegu rozstawnego 4x400 m.

Pożegnanie i medal

Oficjalne kwalifikacji olimpijskie wioślarze odebrali w sobotę 3 lipca w Centralnym Ośrodku Sportu – Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Wałczu. Lekkoatleci odbiorą je natomiast 16 lipca. 8 lipca osady wioślarskie wylatują do Japonii, początkowo będą przebywać i trenować w mieście Tome, a następnie przeniosą się do wioski olimpijskiej. Regaty rozpoczną się 23 lipca, a zakończą 30 lipca. Zmagania lekkoatletów rozpoczną się natomiast 30 lipca i potrwają aż do 8 sierpnia.

6 lipca odbyło się uroczyste pożegnanie sekcji wioślarskiej AZS UMK – Katarzyny Zillmann i Mirosława Ziętarskiego. W ceremonii uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, a Uniwersytet reprezentował prof. Wojciech Wysota, prorektor ds. nauki. Spotkanie było okazją do wręczenia medalu "Za zasługi dla Miasta Torunia" na wstędze klubowi AZS UMK Toruń, który w swojej 75-letniej działalności wykształcił wiele talentów sportowych oraz przyczynił się do popularyzacji sportu w Toruniu. AZS UMK Toruń pisze historię akademickiego, polskiego i światowego sportu. O znaczeniu i formacie toruńskiego klubu akademickiego świadczą sukcesy zawodniczek i zawodników na arenie międzynarodowej. Medal złożony został na ręce prezesa AZS UMK Toruń – Henryka Bosia.

Medal "Za zasługi dla Miasta Torunia" dla AZS-u UMK odebrali prof. dr hab. Wojciech Wysota, prorektor ds. nauki, wioślarka Katarzyna Zillmann i Henryk Boś, prezes Związku

Przed pięcioma laty na igrzyskach w Rio de Janeiro reprezentanci Polski zdobyli 11 medali i zajęli 33. miejsce w klasyfikacji medalowej. Wierzymy, że powrót z Tokio będzie powodem do dumy, a studenci Uniwersytetu wrócą do Polski z najcenniejszymi, olimpijskimi medalami. Społeczność akademicka trzyma kciuki i życzy powodzenia w zbliżających się zmaganiach sportowych.

•  Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Jak ryby w wodzie

Sportowy jubileusz: AZS kończy 75 lat!

Wioślarze na Mistrzostwach Europy

Pięć wioślarskich medali