Tegoroczne spotkanie odbyło się w Toruniu, poprzednie gościły m.in. w Bremie, Rzymie i na Cyprze Spotkanie robocze - ludzie przy stołach, w tle prezentacja Życie kampusu

Równość na warsztacie

Wymianie doświadczeń i dobrych praktyk między reprezentantami uczelni zrzeszonych w YUFE służyło spotkanie grupy roboczej Equality, Diversity and Inclusivity (WP9), które odbyło się 25 i 26 kwietnia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Grupa WP9 zajmuje się w YUFE tematyką równości, różnorodności i inkluzywności. Poza cyklicznymi pracami online, grupa raz do roku spotyka się stacjonarnie w jednym z partnerskich uniwersytetów (dotychczas w Bremie, na Cyprze oraz w Rzymie).

W obradach w Toruniu, które odbyły się na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK, wzięły udział osoby z Uniwersytetów w Essex, Antwerpii, Maastricht, Rijeki, Cypru oraz University of Eastern Finland. Otworzył je prorektor ds. kształcenia prof. dr hab. Przemysław Nehring, dyrektor wykonawczy YUFE na UMK, a naszą uczelnię reprezentowali również dr hab. Aleksandra Derra, prof. UMK - liderka grupy na UMK i pełnomocniczka rektora ds. równego traktowania oraz współpracujący z grupą rzecznik akademicki dr Bartłomiej Chludziński.

Spotkanie miało charakter roboczy, a jego głównym tematem była wymiana doświadczeń na temat instytucjonalnej perspektywy co do roli oraz poszczególnych zadań zespołu WP9 w nowym rozdaniu projektu YUFE. Towarzyszyło mu szkolenie na temat skutecznego implementowania inicjatyw równościowych i promujących różnorodność, poprowadzone przez Karen Bush z Uniwersytetu w Essex. Zaprezentowano także wybrane działania antydyskryminacyjne i równościowe, jakie są podejmowane na UMK w ramach działań YUFE i szerzej, m.in. prace Poradni na rzecz Równości #Inkluzywni, Ośrodka Wsparcia i Rozwoju Osobistego, Samorządu Studenckiego, zespołu ds. osób z niepełnosprawnościami, Feministycznego Koło Naukowego oraz pełnomocniczki ds. równego traktowania i jej współpracy z rzecznikiem akademickim, pełnomocnikiem ds. bezpieczeństwa, koordynatorką ds. społecznej odpowiedzialności uczelni oraz osobami zajmującymi się wyzwaniami komunikacyjnymi na UMK.

•  Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Wsparcie dla różnorodności

U progu językowej rewolucji

Uniwersytety w międzynarodowej sieci