3 młode osoby: dwie kobiety i mężczyzna wpatrują się w ekran laptopa Humanistyka i sztuka

Rozwój humanistyki cyfrowej

Trwa budowa innowacyjnej Cyfrowej Infrastruktury Badawczej dla Humanistyki i Nauk o Sztuce DARIAH-PL. Dzięki udziałowi w projekcie Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zyska możliwość korzystania z nowoczesnej infrastruktury.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu od 2015 r. uczestniczy w pracach konsorcjum DARIAH-PL. Zadaniem projektu jest rozwój humanistyki cyfrowej, pozyskiwanie, przechowywanie i integracja danych badawczych oraz przetwarzanie, wizualizacja i udostępnianie zasobów cyfrowych. Obecnie konsorcjum pracuje nad projektem pn. "Cyfrowa Infrastruktura Badawcza dla Humanistyki i Nauk o Sztuce DARIAH- PL", którego celem jest zbudowanie badawczej infrastruktury humanistyki cyfrowej Dariah.lab.

W ramach realizacji projektu zbudowana zostanie sieć rozproszonych laboratoriów badawczych: Laboratorium źródeł, Laboratorium zautomatyzowanego wzbogacania, Laboratorium nadzorowanego semantycznego odkrywania, Laboratorium inteligentnej analizy i interpretacji oraz Laboratorium zaawansowanej wizualizacji. Sieć wyposażona zostanie w nowoczesne narzędzia i zasoby umożliwiające realizację interdyscyplinarnych badań wymagających wykorzystania różnorodnych materiałów obejmujących:

Projekt finansowany jest z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 działanie 4.2. i realizowany przez 16 partnerów, w tym UMK, który jest jedynym partnerem z województwa kujawsko-pomorskiego. Koordynatorem projektu jest Instytut Chemii Bioorganicznej PAN – Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Realizacja projektu rozpoczęła się 1 stycznia 2021 i potrwa trzy lata.

Przedstawicielem UMK w Radzie Konsorcjum DARIAH-PL oraz Komitecie Sterującym projektu DARIAH-PL jest dr Dominik M. Piotrowski z Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu. Wartość projektu to 129 496 338,76 zł, a wkład Funduszy Europejskich wynosi 99 800 000 zł.

Studiuj po europejsku

Skarb nasz najcenniejszy