W uroczystym otwarciu Centrum uczestniczył m.in. dyrektor IAB prof. Bernd Fitzenberger (na zdj. pierwszy z lewej) Nauki społeczne

Rynek pracy pod lupą nowego Centrum

Na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK zostało otwarte Centrum Danych Badawczych Federalnej Agencji Pracy w Norymberdze, jedenaste tego typu na świecie, a pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej.

Utworzenie Centrum stanowi zwieńczenie umowy zawartej pomiędzy WNEiZ a Federalną Agencję Pracy w Norymberdze. Porozumienie jest wynikiem długoletniej współpracy Katedry Gospodarowania Zasobami Pracy i jej kierownika prof. dr. hab. Zenona Wiśniewskiego z Instytutem Badania Rynku Pracy i Zawodów Federalnej Agencji Pracy (IAB). Na mocy umowy Instytut udostępniać będzie nowemu Centrum dane mikroekonomiczne Federalnej Agencji Pracy do niekomercyjnych badań, co umożliwi naukowcom z całej Polski prowadzenie międzynarodowych analiz porównawczych.

Tworząc Centrum Danych Badawczych Federalnej Agencji Pracy w Norymberdze, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu dołączył do 10 renomowanych uczelni na świecie mających dostęp do bazy danych IAB (7 ośrodków z USA i po jednym z Kanady, Francji i Wielkiej Brytanii).

Uroczyste otwarcie Centrum odbyło się 14 października, a udział w nim wzięli m.in. dyrektor IAB prof. Bernd Fitzenberger oraz prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Wydarzeniu towarzyszyło seminarium pt. "Data Research Center of the Federal Employment Agency - international experiences and possibilities of cooperation".

Galeria