Wśród uczelni w Polsce UMK zajmuje 3. miejsce, czyli o oczko wyżej niż w 2023 r. Kampus akademicki widziany z lotu ptaka, w nocy, oświetlony światłem ulicznym. Po lewej stronie widać ulicę gagarina, zdjęcie zrobione od strony Auli UMK Życie kampusu

Siła naukowa potwierdzona rankingiem

3. miejsce wśród uczelni i 5. wśród instytucji badawczych w Polsce zajął Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu w najnowszym zestawieniu SCImago Institutions Ranking 2024. W globalnej klasyfikacji UMK awansował o 300 miejsc w porównaniu do ubiegłego roku.

SCImago Institutions Rankings (SIR) to klasyfikacja uniwersytetów i instytucji badawczych. Pod uwagę branych jest 20 wskaźników podzielonych między trzy obszary: badania (50 proc.), innowacje (30 proc.) i wpływ społeczny jednostki mierzony widocznością w sieci (20 proc.). W tegorocznej edycji ten ostatni czynnik został zmodyfikowany w celu uwzględnienia trzech nowych wskaźników, które w bardziej szczegółowy sposób odzwierciedlają wpływ społeczny osiągnięty przez daną instytucję, m.in. generowanie nowej wiedzy związanej z Celami Zrównoważonego Rozwoju określonymi przez ONZ, udział kobiet w procesach badawczych oraz wykorzystanie uzyskanych wyników w tworzeniu lub ulepszaniu polityki społecznej. Więcej na temat wykorzystanej metodologii można przeczytać tutaj.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zanotował awans w porównaniu do ubiegłorocznego zestawienia. Wśród uczelni w Polsce UMK zajmuje 3. miejsce, czyli o oczko wyżej niż w 2023 r. Na pierwszym miejscu krajowego podium znajduje się Uniwersytet Jagielloński, a na drugim Uniwersytet Warszawski. UMK został również zanotowany jako piąta instytucja w Polsce, za Polską Akademią Nauk, Uniwersytetem Jagiellońskim , Uniwersytetem Warszawskim i Instytutem Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego. To także jedna pozycja wyżej niż w ubiegłym roku.

UMK awansował również o 300 miejsc w górę w globalnym rankingu instytucji badawczych. W tym roku uplasował się na 1718. miejscu wśród 9054 notowanych jednostek. Czołówkę światowej klasyfikacji otwiera Chińska Akademia Nauk, a wśród uczelni na świecie najlepszy jest Uniwersytet Harvarda.

Pełny ranking SIR 2024

Dzień pozytywnych doświadczeń

Artykuł zawiera galerię Artykuł zawiera film

Święto mózgu i neuronauki