Umowę o udostępnieniu zbiorów UMK na portalu kronika.gov.pl podpisali Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji oraz rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala Humanistyka i sztuka

Skarby z UMK w cyfrowej kronice

XVI-wieczne wydanie De revolutionibus orbium coelestium – najsłynniejszego dzieła Mikołaja Kopernika oraz inne prace astronoma pochodzące ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej są już dostępne na platformie KRONIK@ (kronika.gov.pl), która gromadzi zasoby kultury i nauki liczące ponad 16 mln obiektów.

Porozumienie, na mocy którego na portalu kronika.gov.pl zostają udostępnione zbiory Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, podpisali 5 czerwca w Collegium Maximum Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji oraz rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala.

Dzięki UMK platforma wzbogaciła się o zbiory związane z życiem i twórczością Mikołaja Kopernika, m.in. XVI-wieczne wydanie De revolutionibus orbium coelestium, pochodzące z Królewca, z Biblioteki Zamkowej księcia Albrechta Hohenzollerna. Wśród udostępnionych zasobów znalazły się także liczne grafiki, plakaty i inne opracowania o tematyce kopernikańskiej.

Dziś oficjalnie, jako jedna z pierwszych polskich uczelni, stajemy się członkiem projektu KRONIK@. Dzięki dołączeniu do repozytorium będziemy mogli upowszechniać swoje znakomite zbiory - mówi rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala. - Mało kto wie, że jesteśmy w posiadaniu nie tylko pierwszego wydania opus magnum Mikołaja Kopernika, lecz także innych prawdziwych cymeliów, m.in. kolekcji Srebrnej Biblioteki Hohenzollernów.

– Dziękuję władzom Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu za gotowość do przystąpienia do naszego projektu, za chęć włączenia się w misję budowy społecznie odpowiedzialnego rozwiązania cyfrowego wspierającego polską edukację i naukę – powiedział Adam Andruszkiewicz. – Jest mi tym bardziej miło, że udostępnienie cennych zbiorów zbiega się z obchodami Roku Mikołaja Kopernika, ustanowionego w 550. rocznicę urodzin i 480. rocznicę śmierci astronoma.

Na początek do repozytorium trafiły pierwsze zdigitalizowane obiekty z UMK, ale dr Krzysztof Nierzwicki, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej liczy, że z czasem znajdzie się tam jej cały cyfrowy zasób. – Dla nas miejsce na portalu KRONIK@ to potwierdzenie kompetencji i potencjału Biblioteki UMK jako lidera cyfryzacji w regionie - mówi. - Bardzo się cieszę, że nasze historyczne zbiory, które bez wątpienia wyróżniają Uniwersytet Mikołaja Kopernika na mapie instytucji nauki i kultury w Polsce, będą mogły być poprzez ten portal pokazywane, a ich rozpoznawalność będzie rosła.

Portal KRONIK@ - Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury został udostępniony w 2022 roku jako miejsce gromadzenia i udostępniania szerokiemu gronu odbiorców zasobów polskiej nauki i kultury. Obecnie na platformie dostępnych jest ponad 16 mln obiektów podzielonych na 72 kategorie, w tym.: książki, czasopisma, fotografie, grafiki i rysunki oraz zbiory muzealne. To ponad 3,5 petabajta danych, które można przeglądać za pomocą zaawansowanej multiwyszukiwarki. Umożliwia ona katalogowanie, szukanie powiązań z innymi obiektami oraz swobodne korzystanie zarówno w ramach prowadzonych badań naukowych, jak i działalności dydaktycznej czy popularyzatorskiej.

Na zbiory dostępne na kronika.gov.pl składają się zasoby 23 instytucji, m.in.: Biblioteki Narodowej, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Wojskowego Biura Historycznego, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Sztuki w Łodzi, Telewizji Polskiej oraz archiwów państwowych.

Drugą funkcją KRONIKI jest udostępnienie zainteresowanym instytucjom przestrzeni do bezpiecznego przechowywania zasobów nauki i kultury polskiej. Portal integruje funkcjonujące dotąd w rozproszeniu serwisy, wprowadza jednolite standardy zarządzania cyfrowymi zasobami i jednocześnie zabezpiecza je przed zniszczeniem bądź uszkodzeniem.

•  Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Ogólnopolski tydzień z biblioteką

Artykuł zawiera galerię

Doradczy głos z biblioteki