Czerwony napis "Pogawędnik filozoficzny", grafika przedstawiająca posąg w pozycji myśliciela i mikrofon. W tle widać cztery zdjęcia w konfiguracji takiej, jak na negatywie w aparacie analogowym Humanistyka i sztuka

Skuteczni, wydajni, spektakularni

W najnowszym "Pogawędniku filozoficznym" dr hab. Marcin Zdrenka, prof. UMK zaprasza na rozmowę z prof. Danielem Sobotą z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN o kryzysie klasycznej opowieści Platona o prawdzie, dobru i pięknie.

Ważnym fundamentem filozofii wartości są prawda, piękno i dobro. W szczególny sposób eksponował je Platon jako odpowiedź na współczesne mu problemy. Gość najnowszego odcinka "Pogawędnika filozoficznego" zaznacza, że o tych trzech wartościach należy rozmyślać z uwzględnieniem filozoficzno-kulturowej sytuacji starożytnego filozofa.

Czy we współczesnym świecie kategorie rodem z filozofii Platona mogą istnieć, czy należy zaproponować inne, bardziej adekwatnie opisujące świat? Prof. Sobota zauważa, że w ich miejsce pojawiły się trzy inne wartości, które opanowały rzeczywistość: w miejsce prawdy pojawiła się skuteczność, miejsce piękna zajęła spektakularność, a miejsce dobra - wydajność. Wokół nich skupia się ludzka codzienność, bo wspierane są przez trzy nowe formacje: technonaukę, która wzmaga skuteczność człowieka, kapitalizm, który odpowiada za wydajność i przemysł medialny, który dba o spektakularność.

Najnowszego odcinka "Pogawędnika filozoficznego" można posłuchać w serwisie Spotify lub na stronie pogawednik_filozoficzny.buzzprout.com.

Pogawędnik o brytyjskiej nauce

Logika na falach eteru

Czy można nauczyć się pokoju?