Dr hab. Justyna Chodkowska-Miszczuk, prof. UMK Dr hab. Justyna Chodkowska-Miszczuk, prof. UMK Nauki społeczne

Społeczne spojrzenie na energetyczne wyzwania

Do Komisji Europejskiej dotarł Raport Horizon Scan zawierający strategiczne priorytety z zakresu społecznych aspektów transformacji energetycznej. W gronie ekspertów opracowujących dokument znalazła się dr hab. Justyna Chodkowska-Miszczuk, prof. UMK z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej.

W listopadzie 2019 r. badaczka z UMK została zaproszona do grupy Renewables, która stanowi część  konsorcjum europejskiego i projektu H2020 Energy-SHIFTS , koordynowanego przez Anglia Ruskin Univeristy.

Celem działań zespołu było wypracowanie strategicznych priorytetów z zakresu społecznych aspektów transformacji energetycznej, będących podstawą kształtowania unii energetycznej UE i polityki energetycznej Komisji Europejskiej. Rezultatem prac grupy tematycznej Renewables jest Raport Horizon Scan, który na początku grudnia 2020 r. został przedłożony Komisji Europejskiej.

Dokument zawiera kluczowe priorytety z zakresu nauk społecznych i humanistycznych, dotyczące odnawialnych źródeł energii i stanowi źródło informacji oraz wsparcia badań i innowacji finansowanych przez UE, które doprowadzą do neutralności klimatycznej do 2050 r.  Zostały one przedstawione w formie zestawu 100 pytań badawczych skategoryzowanych w 11 tematach i są efektem wielomiesięcznej pracy ekspertów - naukowców z całej Europy. W trakcie opracowywania raportu wykorzystano metodę Horizon Scanning.

- Konkluzje podjętych analiz dowodzą kluczowej roli wymiaru społecznego obserwowanych obecnie przekształceń systemów energetycznych – informuje dr hab. Justyna Chodkowska-Miszczuk, prof. UMK. - Istnieje ogromna potrzeba przejścia z perspektywy techniczno-ekonomicznej do społeczno-technicznej i społeczno-ekologicznej w zakresie przeobrażeń zachodzących w sektorze energetycznym.

Dr hab. Justyna Chodkowska-Miszczuk, prof. UMK od listopada 2019 r. pracowała nad raportem w międzynarodowym zespole ekspertów
Fot. Andrzej Romański

Jak podkreślają autorzy raportu, powinno to znaleźć odzwierciedlenie w znalezieniu odpowiedzi na pytania dotyczące m.in. sprawiedliwości energetycznej czy międzysektorowych procedur zarządzania, jak również w identyfikowaniu barier transformacji energetycznej, w tym tych powiązanych z przekształcanymi strukturami energetyki konwencjonalnej.

Pierwsze miejsce za pracę o mieście

Kto nie wierzy w zmianę klimatu i dlaczego?