Stypendium Skłodowskiej-Curie dla badacza z UMK
Dr inż. Grzegorz Kowzan z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK otrzymał prestiżowy grant Marie Skłodowska-Curie Individual Fellowship-Global Fellowship. Dzięki grantowi o wartości ponad 190 tys. euro będzie rozwijać nowe metody wielowymiarowej ultraszybkiej spektroskopii próbek gazowych.
Stypendium indywidualne Marie Skłodowskiej-Curie to niezwykle prestiżowe wyróżnienie dla badaczy, które jest przyznawane przez Komisję Europejską i finansowane w ramach programu Horyzont 2020. Badania dr. Kowzana mają na celu zwiększenie czułości metod pomiarowych o 4 rzędy wielkości, co pozwoli m.in. na badanie efektów wielociałowych w klastrach wody oraz wykrywanie śladowych ilości lotnych związków organicznych. Projekt obejmuje półtoraroczny pobyt na Stony Brook University w Nowym Jorku pod opieką prof. Thomasa Allisona oraz roczną fazę powrotną, realizowaną w Instytucie Fizyki UMK pod opieką prof. Piotra Masłowskiego.
Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA) Individual Fellowships (IF) wspiera wybitnych młodych doktorów z Europy i innych państw dzięki międzynarodowej, interdyscyplinarnej i międzysektorowej mobilności i jest istotną częścią Europejskiej Przestrzeni Badawczej. Dzięki stypendium o łącznej wartości 328 milionów euro, UE wesprze 1630 doświadczonych naukowców z tytułem doktora pracujących na najlepszych uniwersytetach i w czołowych organizacjach badawczych w Europie i na świecie, a także w sektorze prywatnym i MŚP.
Dr inż. Grzegorz Kowzan jest asystentem w Instytucie Fizyki UMK. W 2014 r. ukończył studia magisterskie na UMK na kierunku fizyka techniczna. W trakcie doktoratu realizował projekt NCN Preludium oraz był laureatem stypendium doktorskiego NCN Etiuda, w ramach których zajmował się szerokopasmową spektroskopią z wykorzystaniem optycznego grzebienia częstości oraz wpływem zderzeń na kształty molekularnych linii absorpcyjnych. Odbył 3-miesięczny staż w firmie IMRA America produkującej lasery femtosekundowe, półroczny staż w grupie prof. Thomasa Allisona na Stony Brook University oraz wyjazdy badawcze na Uniwersytet Medyczny w Rostocku, Uniwersytet w Umea, Uniwersytet w Rennes, do Instytutu Fizyki w Zagrzebiu oraz Leibniz Institute for Plasma Science and Technology w Greifswaldzie. Uczestniczył również w projekcie kalibracji spektrografu wysokiej rozdzielczości HIRES. W 2020 r. obronił z wyróżnieniem swoją pracę doktorską napisaną pod kierunkiem prof. Piotra Masłowskiego. Od czerwca 2020 r. pracuje w grupie prof. Thomasa Allisona nad wielowymiarową ultraszybką spektroskopią próbek gazowych, a od stycznia 2021 r. przebywa tam na stażu podoktorskim.