Z okazji Święta Uniwersytetu członkowie kolegium rektorskiego złożyli kwiaty pod pomnikami Mikołaja Kopernika Z okazji Święta Uniwersytetu członkowie kolegium rektorskiego złożyli kwiaty pod pomnikami Mikołaja Kopernika Życie kampusu

Święto Uniwersytetu

— Redakcja
udostępnij na facebook udostępnij na twitterze udostępnij na linkedin wyślij mailem wydrukuj

19 lutego, w dniu urodzin swojego patrona, UMK obchodzi Święto Uniwersytetu. W związku z sytuacją epidemiczną w tym roku nie odbywają się jednak zwyczajowe uroczystości. - Sposób, w jaki obchodzimy w tym roku Święto Uniwersytetu, jest symbolem tych wszystkich ograniczeń i wyrzeczeń, z którymi musimy godzić się od miesięcy - mówi JM Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala w okolicznościowym wystąpieniu.

W związku z pandemią COVID-19 w tym roku - po raz pierwszy odkąd Uniwersytet zaczął świętować dzień urodzin Mikołaja Kopernika - zrezygnowano ze spotkania w auli, by nie narażać członków społeczności akademickiej oraz gości. Z okazji Święta Uniwersytetu członkowie kolegium rektorskiego złożyli tego dnia kwiaty pod pomnikami Mikołaja Kopernika i rektora Ludwika Kolankowskiego.

Wystąpienie JM Rektora UMK prof. dr. hab. Andrzeja Sokali:

"Szanowni Państwo,

Pracownicy, Studenci i Doktoranci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika,

Drodzy Przyjaciele Naszego Uniwersytetu,

Panie i Panowie,

dziś przypada 548. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, dzień, w którym Uniwersytet z dumą noszący jego imię, obchodzi swoje Święto. Co roku o tej porze nasza uniwersytecka aula wypełnia się do ostatniego miejsca. Zajmują je pracownicy i studenci, którzy chcą pokazać swoją dumę z przynależności do wspólnoty akademickiej jednego z najlepszych uniwersytetów w Polsce. Zajmują je nowo promowani doktorzy i doktorzy habilitowani, których czeka jeden z najbardziej emocjonujących dni w życiu. I wreszcie zajmują je nasi przyjaciele spoza uczelni, podkreślający, jak ważna jest ona dla życia miast, w których działa, regionu i kraju. Tym razem jednak będzie inaczej, tak jak inaczej toczy się życie nas wszystkich przez ostatni rok. Mocno odczuwamy skutki epidemii i ograniczeń, które mają pomóc w jej zwalczaniu. Od marca zajęcia odbywają się zdalnie i, wiemy to już na pewno, nie wrócimy szybko do sal wykładowych. W rozpoczynającym się właśnie semestrze letnim studia nadal będą odbywać się w tym trybie. Kiedy w połowie marca ubiegłego roku po raz pierwszy przenieśliśmy kształcenie do przestrzeni wirtualnej, nikt nie spodziewał się, że pozostanie ono tam tak długo. Studenci studiów I stopnia spędzą na zajęciach zdalnych połowę całego toku studiów, zaś na drugim stopniu to aż dwie trzecie wszystkich zajęć. Nikogo nie trzeba przekonywać, że nawet najlepiej zorganizowany proces kształcenia na odległość nigdy nie zastąpi zdobywania wiedzy w sali wykładowej. Bo studia to przede wszystkim czas osobistych kontaktów ze swoimi mistrzami i przyjaciółmi, które wpływają na całe nasze przyszłe życie. Sposób, w jaki obchodzimy w tym roku Święto Uniwersytetu, jest symbolem tych wszystkich ograniczeń i wyrzeczeń, z którymi musimy godzić się od miesięcy. Epidemia koronawirusa, która dotknęła także naszą społeczność, pokazała nam, jak kruche jest życie. Wobec tej najwyższej wartości wprowadzenie najgłębszych nawet zmian w naszych przyzwyczajeniach, tradycjach i sposobie działania traktować trzeba jako przykre, ale konieczne poświęcenie.

Dla ludzi nauki trudne, nieraz skrajne, doświadczenia, są źródłem inspiracji, pozwalają inaczej spojrzeć na świat i wyzwalają wolę jego zmiany. Chociaż po raz kolejny przekonaliśmy się, że mimo tysięcy lat postępu, człowiek pozostał bezsilny w starciu z naturą, to wiemy, że radzi sobie w tym starciu coraz lepiej i gotowi jesteśmy zrobić wszystko, by mu w tym pomóc.

Nasz Uniwersytet stał się jednym z tych ośrodków naukowych, które jako pierwsze zajęły się badaniami związanymi z pandemią. To nie tylko badania nad samym wirusem, ochroną przed zakażeniami i ograniczaniem objawów, lecz także nad tym, jak zmienił się świat i jak można to wykorzystać. Nasi badacze zajmują się zmianami zachowań, przekonań, relacji międzyludzkich czy funkcjonowaniem biznesu.

Przejście nauki i dydaktyki do sfery wirtualnej było inspiracją dla naszej Biblioteki Uniwersyteckiej, by wziąć udział – jako jedyna polska biblioteka – w międzynarodowym projekcie digitalizacji piętnastu tysięcy dzieł literackich niedostępnych dotąd w wersji cyfrowej.

Trudna sytuacja, w której znalazł się świat, determinuje nas do tego, by jak najmocniej włączyć się w postęp cywilizacyjny także w innych obszarach. Przed kilkoma dniami Uniwersytet Mikołaja Kopernika stworzył, wraz z siedmioma innymi instytucjami naukowymi w Polsce, inicjatywę na rzecz rozwoju polskich badań kwantowych. Nasza uczelnia jest jednym z liderów w tej dziedzinie. Mamy ambicję, by wnieść zasadniczy wkład w rewolucyjne zmiany w medycynie, informatyce, telekomunikacji, badaniach kosmosu i cyberbezpieczeństwie związane z zastosowaniem technologii kwantowych.

Szanowni Państwo,

Pandemia nie zahamowała także inwestycji, realizowanych po to, by zapewnić odpowiednie warunki dla badań naukowych, kształcenia i pracy.

chociaż na uniwersyteckich korytarzach i w salach wykładowych zrobiło się pusto i cicho, dbamy o to, by Uniwersytet Mikołaja Kopernika był niezmiennie miejscem atrakcyjnym i przyjaznym dla studentów. Od kolejnego roku akademickiego zwiększy się oferta kierunków studiów, w tym także studiów anglojęzycznych. Uprościliśmy proces rekrutacji i formalności związane ze studiowaniem dla studentów-sportowców w ramach kariery dwutorowej. Pandemia nie zahamowała także inwestycji, realizowanych po to, by zapewnić odpowiednie warunki dla badań naukowych, kształcenia i pracy. Z daleka widać postępy na budowie Centrum Medycyny Weterynaryjnej, pod którą kamień węgielny wmurowaliśmy zaledwie pół roku temu. Cieszy widok wyposażanego już Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego. Wraz z ukończeniem drugiego etapu budowy Uniwersyteckiego Centrum Sportowego stworzymy nowe warunki dla sportu akademickiego i rekreacji, zaś nowoczesny budynek Centrum Technicznego pomoże w rozwoju nauk technicznych, cieszących się coraz większym zainteresowaniem przyszłych studentów oraz oczekiwaniami ze strony gospodarki.

Cieszą nas sukcesy Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego, które po raz kolejny uznane zostało za jedno z najlepszych liceów w Polsce – w tegorocznym rankingu zajęło drugie miejsce w kraju. Bardzo dziękuję społeczności Liceum – dyrekcji, nauczycielom, uczniom, pracownikom administracji i rodzicom – za to, z jakim powodzeniem odpowiada na najbardziej ambitne wzywania.

Chciałbym także serdecznie podziękować naszym przyjaciołom i partnerom, bez których rozwój Uniwersytetu Mikołaja Kopernika nie byłby możliwy. Dziękuję zatem władzom samorządowym Torunia, z którymi współpracujemy przy wielu projektach inwestycyjnych, naukowych i dydaktycznych – wspomnę tylko o inicjatywie uniwersytetu europejskiego YUFE, którego miasto Toruń jest ważnym partnerem. Dziękuję władzom województwa kujawsko-pomorskiego, parlamentarzystom i wszystkim, którzy rozumieją i wspierają potrzeby naszej społeczności.

Panie i Panowie,

19 lutego, Święto Uniwersytetu, to wyjątkowy dzień dla tych, którzy uzyskali stopnie doktora habilitowanego i doktora. W ciągu minionych dwunastu miesięcy awans naukowy osiągnęło na naszej uczelni 120 doktorów i 40 doktorów habilitowanych. Moment odebrania dyplomu to jedna z najważniejszych chwil w życiu, którą pamięta się długo. To ukoronowanie wielu lat ciężkiej pracy, poszerzania swoich horyzontów, osiągania naukowej i osobistej dojrzałości. Bardzo żałuję, że w tym roku zmuszeni jesteśmy zmienić formułę promocji doktorskiej i awansowania doktorów habilitowanych. Swoje wymarzone dyplomy otrzymają Państwo podczas uroczystości wydziałowych, w gronie swoich mistrzów i współpracowników, przy zachowaniu wymaganej tradycji akademickiej. Chociaż stanie się to w bardziej kameralnych okolicznościach, odbiorą Państwo swoje dyplomy z tym samym poczuciem dumy i zasłużonej satysfakcji. Serdecznie Państwu gratuluję tych osiągnięć i życzę wielu kolejnych sukcesów na naukowej, zawodowej i życiowej drodze.

Szanowni Państwo,

chciałbym serdecznie podziękować wszystkim naszym pracownikom, studentom i doktorantom za to, że ostatnie miesiące, chociaż inne i trudne, nie były stracone. Za to, że umieliśmy szybko i bez większych trudności przestawić się na pracę zdalną, na nowe warunki studiowania i prowadzenia badań.  Za to, że nie traktujemy tych chwilowych zaburzeń jako usprawiedliwienia, by pracować mniej i lżej, ale jako wyzwanie, by starać się mocniej i osiągać więcej. Każda, nawet najtrudniejsza chwila w końcu przeminie, a my pozostaniemy z satysfakcją, że daliśmy radę, nie poddaliśmy się, że zdaliśmy kolejny, wymagający egzamin.

Wszystkim Państwu w dniu Święta Uniwersytetu, życzę zdrowia, wytrwałości i dumy z własnych osiągnięć oraz osiągnięć naszej uczelni."

19 lutego przypada 548. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika
Fot. Andrzej Romański

Z okazji Święta Uniwersytetu życzenia dla UMK przekazali przedstawiciele władz województwa kujawsko-pomorskiego i miasta Torunia.

Wystąpienie Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza:

Wystąpienie Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego:

Wystąpienie Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego:

W dniu Święta Uniwersytetu poznaliśmy również laureata międzynarodowej nagrody naukowej Ratio et Spes, którym został profesor Hans Joachim Schellnhuber, fizyk teoretyk i fizyk atmosfery, badacz zmian klimatu i ich skutków.

Zasady udostępniania treści

Galeria

 • Święto Uniwersytetu w 548. urodziny Mikołaja Kopernika (19.02.2021) [fot. Andrzej Romański] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie
 • Święto Uniwersytetu w 548. urodziny Mikołaja Kopernika (19.02.2021) [fot. Andrzej Romański] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie
 • Święto Uniwersytetu w 548. urodziny Mikołaja Kopernika (19.02.2021) [fot. Andrzej Romański] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie
 • Święto Uniwersytetu w 548. urodziny Mikołaja Kopernika (19.02.2021) [fot. Andrzej Romański] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie
 • Święto Uniwersytetu w 548. urodziny Mikołaja Kopernika (19.02.2021) [fot. Andrzej Romański] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie
 • Święto Uniwersytetu w 548. urodziny Mikołaja Kopernika (19.02.2021) [fot. Andrzej Romański] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie
 • Święto Uniwersytetu w 548. urodziny Mikołaja Kopernika (19.02.2021) [fot. Andrzej Romański] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie
 • Święto Uniwersytetu w 548. urodziny Mikołaja Kopernika (19.02.2021) [fot. Andrzej Romański] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie
 • Święto Uniwersytetu w 548. urodziny Mikołaja Kopernika (19.02.2021) [fot. Andrzej Romański] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie
 • Święto Uniwersytetu w 548. urodziny Mikołaja Kopernika (19.02.2021) [fot. Andrzej Romański] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie
 • Święto Uniwersytetu w 548. urodziny Mikołaja Kopernika (19.02.2021) [fot. Andrzej Romański] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie
 • Święto Uniwersytetu w 548. urodziny Mikołaja Kopernika (19.02.2021) [fot. Andrzej Romański] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie
 • Święto Uniwersytetu w 548. urodziny Mikołaja Kopernika (19.02.2021) [fot. Andrzej Romański] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie
 • Święto Uniwersytetu w 548. urodziny Mikołaja Kopernika (19.02.2021) [fot. Andrzej Romański] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie
 • Święto Uniwersytetu w 548. urodziny Mikołaja Kopernika (19.02.2021) [fot. Andrzej Romański] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie
 • Święto Uniwersytetu w 548. urodziny Mikołaja Kopernika (19.02.2021) [fot. Andrzej Romański] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie
 • Święto Uniwersytetu w 548. urodziny Mikołaja Kopernika (19.02.2021) [fot. Andrzej Romański] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie
 • Święto Uniwersytetu w 548. urodziny Mikołaja Kopernika (19.02.2021) [fot. Andrzej Romański] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie
 • Święto Uniwersytetu w 548. urodziny Mikołaja Kopernika (19.02.2021) [fot. Andrzej Romański] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie
 • Święto Uniwersytetu w 548. urodziny Mikołaja Kopernika (19.02.2021) [fot. Andrzej Romański] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie
 • Święto Uniwersytetu w 548. urodziny Mikołaja Kopernika (19.02.2021) [fot. Andrzej Romański] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie
 • Święto Uniwersytetu w 548. urodziny Mikołaja Kopernika (19.02.2021) [fot. Andrzej Romański] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie
 • Święto Uniwersytetu w 548. urodziny Mikołaja Kopernika (19.02.2021) [fot. Andrzej Romański] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie
 • Święto Uniwersytetu w 548. urodziny Mikołaja Kopernika (19.02.2021) [fot. Andrzej Romański] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie
 • Święto Uniwersytetu w 548. urodziny Mikołaja Kopernika (19.02.2021) [fot. Andrzej Romański] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie
 • Święto Uniwersytetu w 548. urodziny Mikołaja Kopernika (19.02.2021) [fot. Andrzej Romański] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie
 • Święto Uniwersytetu w 548. urodziny Mikołaja Kopernika (19.02.2021) [fot. Andrzej Romański] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie
 • Święto Uniwersytetu w 548. urodziny Mikołaja Kopernika (19.02.2021) [fot. Andrzej Romański] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie
udostępnij na facebook udostępnij na twitterze udostępnij na linkedin wyślij mailem wydrukuj

Powiązane artykuły

Święto Uniwersytetu - list JM Rektora

Urodziny Kopernika: wykład on-line


Ratio et Spes dla badacza skutków globalnego ocieplenia

Artykuł zawiera film

Filmowe pozdrowienia dla absolwentów

Artykuł zawiera galerię

Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.
Ustawienia zaawansowane
Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności. Stosowane przez nas ciasteczka służą wyłącznie do poprawienia funkcjonalności strony. Zbierane dane są przetwarzane w sposób zanonimizowany i służą do budowania analiz i statystyk, na podstawie których będziemy mogli dostosować sposób prezentowanych treści do ogólnych potrzeb użytkowników oraz podnosić ich jakość. W tym celu korzystamy z narzędzi Google Analytics, CUX i Facebook Pixel. Poniżej możliwość włączenia/wyłączenia poszczególnych z nich.
  włącz/wyłącz
Google Analitics

Korzystamy z narzędzia analitycznego Google Analytics, które umożliwia zbieranie informacji na temat korzystania ze stron Portalu (wyświetlane podstrony, ścieżki nawigacji pomiędzy stronami, czas korzystania z Portalu)

CUX

Korzystamy z narzędzia analitycznego CUX, które pozwala na rejestrowanie odwiedzin na stronach Portalu.

Facebook Pixel

Korzystamy z narzędzia marketingowego Facebook Pixel, które umożliwia gromadzenie informacji na temat korzystania z Portalu w zakresie przeglądanych stron.