Szachowa królowa

fot. Walusza Fotografia

Alicja Śliwicka reprezentująca barwy UMK została Akademicką Mistrzynią Polski w Szachach. Podczas turnieju, który rozegrano 14-16 maja 2021 r. w Chorzowie, wysoki poziom zaprezentowali również pozostali przedstawiciele naszego Uniwersytetu.

Zawody zgromadziły blisko 300 studentów i studentek z 41 uczelni z całej Polski. W turnieju kobiet niepokonana okazała się Alicja Śliwicka, która po serii ośmiu zwycięstw z rzędu ostatnią rundę zakończyła remisem. Nie zagroziło to jednak jej pozycji liderki w klasyfikacji generalnej oraz klasyfikacji uniwersytetów. Studentka zdobyła 8,5 pkt. z 9 partii, czym zdeklasowała resztę stawki i sięgnęła po złoty medal.

Blisko medalu w klasyfikacji Uniwersytetów była także Monika Rykała, która przez cały turniej utrzymywała się na wysokiej pozycji. Ostatecznie zajęła czwarte miejsce, zdobywając 6,5 pkt. z 9 partii. Dobrą grę zaprezentowała też Aleksandra Dąbrowska, której gorszy drugi dzień turnieju nie pozwolił włączyć się do walki o wyższe lokaty.

Turniej mężczyzn miał silną i wyrównaną obsadę. Po pierwszym dniu zawodów w czołówce znajdował się Mateusz Brzeziński, który był blisko srebrnego medalu w klasyfikacji uniwersytetów, lecz po porażce w ostatniej rundzie spadł na dalszą lokatę, kończąc zawody z dorobkiem 6 pkt. z 9 partii. Taki sam wynik uzyskali Wiktor Kwiatkowski oraz Piotr Śnihur, którzy zaprezentowali bardzo solidny poziom, jednak zabrakło im szczęścia w partiach z wyżej notowanymi przeciwnikami. Z kolei Patryk Paziak zdobył 5 punktów, a Dominik Sujkowski 4,5.

W turnieju drużynowym wszyscy zawodnicy prezentowali dobry poziom gry. Dzięki bardzo wysokim zwycięstwom nad takimi drużynami jak Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Politechnika Śląska w Gliwicach czy Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, reprezentacja UMK zdobyła wiele punktów i do końcowej fazy turnieju przystąpiła z dużymi szansami na medale.

Ostatecznie UMK zachował 3. miejsce w kategorii uniwersytetów, oraz 7. miejsce w klasyfikacji generalnej.

AZS na medal

Imponująca forma kolarek

Udany sprawdzian przed kwalifikacjami olimpijskimi

Srebrni wioślarze z UMK