Na Gali Laurów Uniwersyteckich Samorząd Studencki odebrał nagrody dla wszystkich zgłoszonych inicjatyw Czworo przedstawicieli Samorządu Studenckiego pozuje ze statuetkami podczas Gali Życie kampusu

Triumf na Gali Laurów Uniwersyteckich

Studenci i studentki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu rozbili bank nagród podczas tegorocznej, dziewiątej edycji Laurów Uniwersyteckich. Ich inicjatywy wygrały w siedmiu z dziewięciu kategorii.

Laury Uniwersyteckie to plebiscyt organizowany przez Forum Uniwersytetów Polskich, czyli autonomiczne porozumienie samorządów studenckich uczelni zrzeszonych w Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich. Celem wydarzenia jest docenienie aktywności studentów i studentek, dzięki którym powstają ciekawe projekty wzbogacające życie akademickie. Uroczysta Gala Laurów Uniwersyteckich odbyła się w tym roku 19 października na Uniwersyteckie Wrocławskim.

Podczas tegorocznej Gali nagrody zostały przyznane w dziewięciu kategoriach, a w siedmiu z nich uhonorowano projekty z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. O tym, kto zwycięży, decydowały dwie tury głosowań. W pierwszej swój głos oddali delegaci Forum Uniwersytetów Polskich, druga miała charakter głosowania internetowego.

W kategorii "Projekt Dydaktyczny" nagrodę zdobyła inicjatywa Samorządu Studenckiego UMK "Koła na kwadracie", czyli festiwal kół naukowych i artystycznych. Podczas tego wydarzenia każda organizacja ma okazję przedstawić społeczności akademickiej swoją działalność i zachęcić nowe osoby do dołączenia.

Najlepsze wśród mediów studenckich okazało się Radio Sfera UMK. Redakcja rozgłośni zrzesza ludzi z pasją do radia i dziennikarską smykałką, którzy chcą szlifować swój warsztat radiowca. Tradycja studenckiej rozgłośni sięga połowy lat 50. ubiegłego wieku, choć pod szyldem Radia Sfera działa od 1996 r., czyli od czasu połączenia dwóch konkurencyjnych redakcji radiowych.

Studencka Liga Piątek Piłkarskich UMK, czyli turniej piłkarski, który od niemal 30 lat zrzesza pasjonatów piłki nożnej, otrzymała nagrodę w kategorii "Projekt (e-)Sportowy". Do rywalizacji przystępuje corocznie kilkanaście drużyn, które rozgrywają serię meczów w hali Uniwersyteckiego Centrum Sportowego. SLPP jest jedną z najstarszych tego typu lig w Polsce.

Pomysł Samorządu Studenckiego na warsztaty pobudzające kreatywność oraz skłaniające do spotkań integrujących społeczność akademicką, czyli Strefa z kulturą na toruńskich Piernikaliach, otrzymała nagrodę w kategorii "Projekt kulturalny".

W kategorii "Uniwersytet Otwarty" nagrodę otrzymało wydarzenie Multicultural Night organizowane przez Multicultural Student Association. Multicultural Night to święto różnorodności i odmiennych kultur wśród studentów Collegium Medicum UMK. Podczas wydarzenia uczestnicy i uczestniczki mogą posmakować kuchni całego świata, poznać kulturę rożnych krajów oraz obejrzeć występy artystyczne.

Studenckie Koło Naukowe Chemików działające na Wydziale Chemii UMK zostało docenione w kategorii "Rozwój Kompetencji" za Ogólnopolski Festiwal Pokazów Chemicznych. Podczas wydarzenia koła naukowe z całej Polski prezentują przed publicznością najefektowniejsze doświadczenia chemiczne i walczą o tytuł Mistrza Pokazów Chemicznych.

Za najlepszy projekt naukowy głosujący uznali "Rolę instruktażu w aerozoloterapii u pacjentów z astmą na podstawie oceny PEF", którego twórcami są studenci i studentki ze Studenckiego Koła Naukowego Immunologi Klinicznej i Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum UMK.

Zostań gwiazdą społecznego zaangażowania

Otrzęsiny 2024. Powitanie w rytmie disco

Młoda skrzypaczka z nagrodą rektora

Open YUFE – kształcenie bez granic