Budynek rektoratu, ujęcie z lewej strony, w tle widać budynek auli Życie kampusu

UMK w prestiżowym rankingu

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się wśród tysiąca najlepszych uczelni na świecie notowanych w rankingu szanghajskim. W zestawieniu ujęto 11 polskich instytucji.

Academic Ranking of World Universities (ARWU), czyli ranking szanghajski, to lista najlepszych szkół wyższych na świecie. Pozycję w zestawieniu warunkuje ocena merytoryczna na podstawie sześciu obiektywnych wskaźników, m.in. liczby absolwentów i pracowników, którzy otrzymali Nagrody Nobla i Medale Fields'a, liczby najczęściej cytowanych badaczy, liczby artykułów opublikowanych w czasopismach "Nature" i "Science" oraz publikacji, które znalazły się w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index). Lista 1000 najlepszych uniwersytetów jest publikowana raz w roku.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został zanotowany w dziesiątej setce razem z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Politechnikami w Warszawie i we Wrocławiu. W dziewiątej setce uplasowały się Politechnika Gdańska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, a w siódmej - Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Najwyżej notowane uczelnie z Polski, czyli Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski, zajęły miejsca w przedziale 401-500.

Podium światowego rankingu zajęły trzy uniwersytety z USA: Uniwersytet Harvarda, Uniwersytet Stanforda i MIT.

Pełny ranking

Mocni w naukach o życiu