Fragment instalacji "Żyły miasta" na murach ruin Zamku Krzyżackiego Humanistyka i sztuka

Uniwersyteckie akcenty na festiwalu światła

Studentki i studenci Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu stworzyli instalacje "Inside Energy" i "Żyły miasta" w ramach tegorocznej edycji Bella Skyway Festival.

Mapping "Inside Energy" jest owocem pracy 11 studentek i studentów czwartego roku kierunku sztuka mediów i edukacja wizualna i jest luźną interpretacją tego hasła. Dynamiczna animacja łączy technikę animacji 2D oraz 3D, stanowiąc zabawę światłem ukazującym człowieka jako część kosmosu.

Kadr z instalacji "Inside Energy", przedstawia kosmos i różne galaktyki.
Instalację studentek i studentów Wydziału Sztuk Pięknych można oglądać w strefie 3 na Zamku KrzyżackimKadr z instalacji "Inside Energy"

Doświadczenie współtworzenia artystycznej kompozycji to niecodzienna okazja do zaistnienia przed dużą publicznością. Projekt stworzyli Piotr Różycki, Magdalena Mazur, Kinga Kaczewiak, Agata Nowicka, Bohdan Klimchuk, Sara Chabowska, Alicja Krajewska, Karolina Sobczyk, Anastasiia Utkina, Martyna Wenda i Natalia Wieczorek. Koordynatorem i opiekunem artystycznym jest dr Tomasz Wlaźlak z Katedry Intermediów Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

Drugą instalacją stworzoną przez studentki i studentów czwartego roku sztuki mediów i edukacji wizualnej są "Żyły miasta". W ramach zajęć instalacje rysunkowe z dr Katarzyną Łyszkowską artystki i artyści stworzyli projekt świetlny na murach ruin Zamku Krzyżackiego, który ma tchnąć w nie życie.

Organiczne formy wskazujące na wzrost i żywotność w świecie natury oplotą opustoszałą i wymarłą przestrzeń, wtłaczając w nią nowe życie. Blask żył zarówno rozświetli nocą teren ruin, jak i rzuci światło na historię miasta. Udowodni, że Zamek Krzyżacki wciąż żyje, a opowieść o nim nie powinna zostać zapomniana. Instalacja jest próbą wskrzeszenia ruin zamku, przywrócenia go do życia — nie tylko w sposób wizualny, ale przede wszystkim w świadomości uczestników wydarzenia - czytamy w opisie instalacji na stronie organizatorów.

"Żyły miasta" zostały przygotowane przez Joannę Fujarską, Natalię Lewandowską, Justynę Bogucką, Rafała Nguyen-Khac, Alicję Dyllus, Przemysława Zimoląga, Jessicę David, Patrycję Nowatkowską, Agatę Rożyńską oraz Karolinę Borucką, która jest pomysłodawczynią projektu. Podobnie jak "Inside Energy", można ją oglądać w strefie 3.

Zdjęcie ruin zamku, na której widoczna jest istalacja "Żyły miasta"
Instalacja "Żyły miasta"
fot. Anna Bielawiec-Osińska

Po raz kolejny w centrum wydarzeń jest również Collegium Maximum należące do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Na fasadzie budynku wyświetlany jest mapping, w którym główne role przypadły księżniczkom i książętom z bajek Disneya. Bajkową atmosferę dopełnia również świetlna aranżacja budynku Collegium Minus UMK.

12. Bella Skyway Festival trwa od 17 do 21 sierpnia 2021 r. Instalacje można oglądać codziennie od godziny 20:30 do północy.

Galeria

• Bella Skyway Festival na budynkach UMK [fot. Andrzej Romański] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

WOLNOŚĆ na starówce

Artykuł zawiera galerię