Wystawa dzieł Marka Żuławskiego będzie największą ekspozycją prac tego artysty i obejmie ponad 250 dzieł sztuki Życie kampusu

Uniwersyteckie zbiory w CSW

Bogate zbiory dzieł Marka Żuławskiego z kolekcji Muzeum Uniwersyteckiego zostaną zaprezentowane w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu". Wystawa, której wernisaż odbędzie się 15 września o godz. 18:00, jest jednym z wydarzeń towarzyszących toruńskiej odsłonie Światowego Kongresu Kopernikańskiego.

Marek Żuławski (syn znanego pisarza Jerzego Żuławskiego, autora m.in. trylogii "Na srebrnym globie") związany był z Toruniem – w latach 20. XX w. chodził tu do gimnazjum. Jego matka Kazimiera Żuławska prowadziła w mieście słynny salon literacko-artystyczny w pensjonacie "Zofijówka", goszcząc m.in. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Stanisława Przybyszewskiego i Juliusza Osterwę.

Wystawa będzie największą ekspozycją prac tego artysty i obejmie ponad 250 dzieł sztuki, na które składają się obrazy olejne, akryle, serigrafie, rysunki tuszem, litografie, kolaże, rzeźby oraz pamiątki po malarzu. W większości dzieła te zostały podarowane Uniwersytetowi przez żonę artysty - Marylę Żuławską. Wybrane dzieła sztuki, prezentujące dorobek Żuławskiego – począwszy od lat 30. do 80. XX w. – dają sposobność do prześledzenia całej, niezwykle bogatej drogi artystycznej oraz starań malarza do wypracowania własnego, unikatowego stylu.

Wiele z prezentowanych prac artysty będzie można zobaczyć po raz pierwszy

Dla Marka Żuławskiego, który – poza kilkoma eksperymentami – pozostał przy sztuce figuratywnej, w malarstwie centralnym tematem zaangażowanej etycznie sztuki był człowiek, jego godność, jego cierpienie, zmaganie się z przeciwnościami losu, społeczna pozycja i otaczające go przedmioty. Malarz często czerpał ze źródeł sztuki starożytnej, motywów biblijnych i mitologicznych. Realizował prace olejne, rzeźbę, rysunki, gwasze, akwarele, grafikę (głównie litografię) oraz freski i mozaiki dla wielu instytucji w Anglii i Szkocji. Ilustrował dziesiątki książek i czasopism na emigracji i w Polsce, wśród nich "Gilgamesza" w przekładzie Józefa Wittlina (1986). Jego prace znajdują się w muzeach i zbiorach państwowych oraz z kolekcjach prywatnych w Wielkiej Brytanii (Victoria and Albert Museum, Ben Uri Gallery, Muzeum Miejskie w Nottingham, Arts Council w Cardiff), Stanach Zjednoczonych (Central Library w Nowym Jorku, Muzeum Sztuki w Cincinnati), Izraelu (Yad Vashem), Francji i Polsce (przede wszystkim w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Zakopiańskim i Muzeum Uniwersyteckim w Toruniu).

Wernisaż rozpocznie się 15 września 2023 r. o godz. 18:00 w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu przy ul. Wały gen. Sikorskiego 13, a wystawę będzie można oglądać do końca grudnia.

Przypominamy, że na program toruńskiej części Światowego kongresu Kopernikańskiego, która potrwa od 12 do 16 września, składa się sześć sekcji tematycznych: historii astronomii, kulturoznawcza, historii medycyny, lekarska, nauczycielska oraz młodzieżowa. Udział w obradach jest bezpłatny, ale na większość wydarzeń obowiązują elektroniczne zapisy.  Wyszukiwarka wydarzeń oraz wskazówki na temat procedury zapisów dostępne są pod adresem: https://kopernik550.umk.pl/pl/program.

Wielki finał Kongresu

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Koperniku

UMK w rankingu szanghajskim

Akredytacje prasowe na Światowy Kongres Kopernikański