Ważna rola wśród stypendystów Fulbrighta
Prof. dr hab. Mirosława Buchholtz z Wydziału Humanistycznego UMK została wybrana do zarządu Polskiego Stowarzyszenia Stypendystów Fulbrighta.
Polskie Stowarzyszenie Stypendystów Fulbrighta (PSSF) powstało w 1993 roku. Skupia polskich naukowców oraz przedstawicieli kultury i sztuki, którzy przebywali w amerykańskich ośrodkach akademickich i naukowo-badawczych w ramach Programu Fulbrighta. PSSF czynnie uczestniczy w upowszechnianiu i organizowaniu współpracy naukowej, dydaktycznej, kulturalnej i oświatowej między instytucjami polskimi i amerykańskimi oraz członkami i członkiniami społeczności akademickich i środowisk twórczych Polski i USA.
Mirosława Buchholtz - dyplom magistra filologii angielskiej uzyskała na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1987 roku, a stopień naukowy doktora w dziedzinie literatury angielskiej i amerykańskiej w 1995 r. na Uniwersytecie Brandeisa w USA. Uzyskany stopień naukowy został uznany za równorzędny ze stopniem doktora nauk humanistycznych w Polsce w 2000 r. Stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa (historia literatury amerykańskiej) otrzymała na UMK w 2002 r. W 2010 r. odebrała nominację profesorską z rąk prezydenta RP. Prof. Buchholtz na UMK pracuje od 2000 r. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół literatury kanadyjskiej i amerykańskiej XIX i XX wieku, twórczości Henry'ego Jamesa, recepcji literatury kanadyjskiej i amerykańskiej w Polsce, przekładu literackiego, filmowych adaptacji dzieł literackich oraz baśni literackiej w USA i Kanadzie. Otrzymała liczne granty i stypendia finansowane przez Komitet Badań Naukowych, Fundację na Rzecz Nauki Polskiej, Narodowy Program Rozwoju Humanistyki, Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (Program im. Mieczysława Bekkera), Fundację Kościuszkowską, Fundację Fulbrighta, Fundację Mellona, Fundację Lanckorońskich, Fundację Bogliasco, Eccles Centre/British Library, Rząd Kanady i Rząd Bawarii. Jest autorką sześciu książek, redagowała i współredagowała 20 książek i numerów czasopism. W swoim dorobku ma również ponad 70 artykułów i rozdziałów książek. Autorka podręczników do nauki języka niemieckiego (5 wydań) i angielskiego, recenzji naukowych (blisko 30), przekładów opowiadań i poezji, dwóch tomików wierszy. Jest członkiem European Society of Jamesian Studies (od 2007); Henry James Society (od 2011); Fulbright Alumni Association (od 2014); International Association of University Professors of English (od 2017); Modern Language Association (od 2017); The Society for the Study of the American Short Story (od 2017); European Network for Short Fiction Research (od 2017); Polskiej Komisji Akredytacyjnej (od 2012); rad programowych pism anglistycznych (UW, UAM, UR) oraz serii wydawniczych (UAM, UJ). Jest recenzentką w przewodach doktorskich (29), habilitacyjnych (15), procedurach o nadanie tytułu profesora (8) oraz w procedurze nadania doktoratu honoris causa (J.M. Coetzee – UAM).