Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala Życie kampusu

Ważne funkcje Rektora w KRASP

— Magdalena Janowska
Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala

Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala został wybrany na przewodniczącego Komisji ds. Organizacyjnych i Legislacyjnych Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Rektor został również członkiem Prezydium KRASP.

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich stoi na straży tradycyjnych wartości akademickich, a w tym zasad etyki zawodowej, odpowiedzialności i konstytucyjnej zasady autonomii szkół wyższych, gwarantującej im prawo do określania własnego stanowiska we wszystkich sprawach, którymi zainteresowana jest społeczność akademicka. KRASP została powołana 7 czerwca 1997 r. przez rektorów 73 szkół wyższych - członków działających wówczas konferencji rektorów poszczególnych typów uczelni. Obecnie Konferencję tworzą rektorzy 107 szkół wyższych, w tym 10 uczelni niepublicznych. Ponadto, 9 szkół ma status uczelni stowarzyszonych.

Prof. dr hab. Andrzej Jan Sokala urodził się 12 maja 1955 r. w Kamienicy Polskiej pod Częstochową. W latach 1974-1978 studiował prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studia ukończył z wynikiem bardzo dobrym. Po uzyskaniu dyplomu pracował w Narodowym Banku Polskim, a następnie w Kombinacie Państwowych Gospodarstw Rolnych w Wysokiej (dawne woj. pilskie) – jako urzędnik. W latach 1980-1981 odbył aplikację sądową w Sądzie Wojewódzkim w Bydgoszczy i zdał egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym. W 1981 r. został zatrudniony w Katedrze Prawa Rzymskiego UMK w Toruniu. W roku 1989 uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych, a jego praca doktorska uzyskała wyróżnienie w prestiżowym konkursie "Państwa i Prawa". W 1999 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych, a w 2011 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał mu tytuł profesora nauk prawnych. Zajmuje się prawem rzymskim i prawem wyborczym. Kieruje Katedrą Prawa Rzymskiego UMK (od 2000 r.) oraz Centrum Studiów Wyborczych UMK (od 2008 r.), którego jest pomysłodawcą i założycielem. Obecnie pełni funkcję Kierownika Katedry Prawa Rzymskiego, Historii Prawa i Ustrojów Państwowych. Profesor Andrzej Sokala ma duże doświadczenie organizacyjne. W latach 2000-2005 pełnił funkcję prodziekana (przez dwie kadencje), zaś w latach 2005-2012 – funkcję dziekana Wydziału Prawa i Administracji UMK (również przez dwie kadencje). Krótko pełnił także funkcję kierownika Katedry Prawa Kanonicznego (w 2000 r.). W latach 2012-2020 był prorektorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu ds. Studenckich i Polityki Kadrowej. Wypromował ośmiu doktorów oraz około 230 magistrów i licencjatów z zakresu prawa, administracji i europeistyki. Opiekuje się kolejnymi doktorantami. Był wielokrotnie recenzentem w przewodach o tytuł profesora oraz stopień doktora habilitowanego i doktora. Za swoją działalność edukacyjną uzyskał Medal Komisji Edukacji Narodowej przyznany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2005 r. Jest członkiem kilku towarzystw naukowych. W kadencji 2011-2015 był z wyboru członkiem Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej Polskiej Akademii Nauk (w Komitecie pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji Wyborczej). Odbył staże naukowe, m.in. w Rzymie, Padwie i Perugii. Był stypendystą Centro Incontri e Studi Europei w Rzymie. W latach 1991-2001 pełnił funkcję Dyrektora Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Toruniu. Obecnie ściśle współpracuje z Państwową Komisją Wyborczą, z Krajowym Biurem Wyborczym, z Rzecznikiem Praw Obywatelskich oraz z Biurem Informacyjnym Parlamentu Europejskiego w Polsce. W maju 2000 r. Prezydent RP odznaczył go Złotym Krzyżem Zasługi "za zasługi w działalności na rzecz demokratyzacji prawa wyborczego i przeprowadzanych wyborów". Dodać wypada, że prof. Andrzej Sokala wybierany był do ważnych organów państwowych Rzeczypospolitej. W grudniu 2003 r. Sejm wybrał go na sędziego Trybunału Stanu, zaś w październiku 2015 r. – na stanowisko sędziego trybunału Konstytucyjnego. Tego ostatniego urzędu nie objął z powszechnie znanych – pozamerytorycznych – powodów. Rektor-elekt jest żonaty, ma troje dzieci. Uprawia turystykę i wspinaczkę górską (zdobył m.in. Matterhorn), zbiera stare pocztówki o tematyce tatrzańskiej, jest fanem bluesa i blues-rocka (ulubiony zespół to ZZTOP), interesuje się sztuką abstrakcyjną (ulubiony malarz to Henryk Stażewski) i sportem (zwłaszcza tenisem kobiecym i speedway’em).