Wielkanoc w międzynarodowym gronie
Opowieści o wielkanocnych tradycjach, degustacja świątecznych potraw oraz wspólne przygotowanie palm i ozdób – tak studenci i studentki z zagranicy poznawali polskie zwyczaje związane ze świętami wielkanocnymi. Spotkania integracyjne połączone z wyprawą w głąb polskiej kultury odbyły się w Kopernikańskim Ośrodku Integracji.
Wielkanocne spotkania zagranicznych studentek i studentów programów Erasmus Mundus GOALS i Erasmus+ odbyły się 20 i 22 marca w KOI.
W pierwszym z nich wzięły udział osoby z całego świata, które dostały się na prestiżowe międzynarodowe studia magisterskie z zakresu zarządzania sportem (Governance & Administration of Leisure and Sports International Master), realizowane w ramach programu Erasmus Mundus. Na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK spędzają drugi semestr w ramach ścieżki specjalności: rekreacja, sport i zarządzanie wydarzeniami.
W Kopernikańskim Ośrodku Integracji studenci programu GOALS mieli okazję zapoznać się z najważniejszymi tradycjami i zwyczajami związanymi z okresem wielkanocnym, takimi jak śmigus-dyngus, barwienie jajek, przygotowanie pisanek czy strojenie koszyczka. Własnoręcznie przygotowali kolorowe palmy oraz świąteczne życzenia. Najważniejszym doświadczeniem okazała się jednak degustacja potraw: studentom przypadł do gustu wyjątkowy smak chrzanu i charakterystyczny zapach rzeżuchy. Mogli także spróbować białego żurku oraz tradycyjnej sałatki warzywnej.
Dwa dni później, również w Kopernikańskim Ośrodku Integracji spotkali się studenci i studentki Programu Erasmus+, którzy spędzają semestr letni na UMK. W programie znalazło się śniadanie wielkanocne, w trakcie którego mogli skosztować tradycyjnych świątecznych potraw, a także posłuchać o zwyczajach wielkanocnych i symbolice związanej ze święconką, o czym opowiedziała etnolożka Renata Lesner-Szwarc.
Następnie studentki i studenci wzięli udział w warsztatach robienia palm wielkanocnych oraz tworzenia pisanek. Pierwsze przeprowadziła Justyna Permus-Sałańska, artystka i edukatorka. Ozdabianiem drewnianych jajek zajął się natomiast Aimable Mugabo, rwandyjski multidyscyplinarny artysta znany z abstrakcyjnych obrazów oraz papierowych dzieł, które tworzone są z materiałów pochodzących z recyklingu.
Wydarzenie zakończyło się poszukiwaniem czekoladowych jaj wielkanocnych, które schowane zostały na terenie Kopernikańskiego Ośrodka Integracji. Dla tych, którzy znaleźli najwięcej z nich, przygotowane zostały drobne upominki.